Nenechte se s parcelou napálit

Pavel Kačer, <br>České stavebnictví
7. 9. 2007 8:57
Stavební pozemek se nekupuje jako houska na krámě, i když nám to tak může připadat. Nabídka na trhu je široká a ceny některých parcel svůdné. Zejména na ně pozor! Zkuste se poptat svých známých na jejich zkušenost s koupí stavební parcely. Budete překvapeni, jak často se dozvíte o nejrůznějších nekalých praktikách prodávajících a snahách o podvod. Není divu, vždyť příležitost, v tomto případě deseti až statisícová, dělá zloděje. Každý chce koupit výhodně a často zapomíná, jak propastný je rozdíl mezi obyčejným a stavebním pozemkem. Někdy na to přijde až příliš pozdě, když koupil mnohem dráž než měl, resp. koupil něco, kde se stavět nedá.

Co nejvíc informací

Parcel vhodných k výstavbě domu, a to zvláště v atraktivnějších lokalitách, bývá poskrovnu a omezené nabídce odpovídají ceny. Stavební parcely jsou mnohonásobně dražší než nestavební pozemky. Nemáte-li v pravou chvíli dostatek potřebných informací, můžete obě kategorie nemovitostí snadno zaměnit.

Pokud nehodláte využít služeb realitních kanceláří, které si to však nechají dobře zaplatit, získejte zpočátku alespoň povšechný přehled o trhu seznámením se s cenovou mapou pozemků v obci (viz Hledejte v cenové mapě). Uděláte si obrázek o tom, kolik přibližně stojí v daném území pozemky s vybudovanými sítěmi a také parcely bez infrastruktury. V druhém případě je potřebné na obecním, městském úřadě nebo magistrátu zjistit, zda a kdy se s výstavbou vodovodu, kanalizace, elektrického vedení, plynu apod. počítá. Možnost napojení na technickou infrastrukturu projednejte i se správci sítí.

Stavět nelze všude

Klíčová otázka však zní, zda vytipovaný pozemek může sloužit ke stavební činnosti. Nespoléhejte v žádném případě na ujišťování prodávajících, ale informace si ověřte na příslušném odboru územního rozvoje nebo na stavebním úřadu. Z územního nebo regulačního plánu vyčtete, jaký druh zástavby je možné na vybraném místě provádět. Pokud se o to začnete zajímat až po koupi, můžete být nepříjemně překvapeni, že lokalita leží mimo rozvojové území obce, je z některých důvodů chráněna (les, elektrické vedení, apod.), vztahuje se na ni stavební uzávěra. Ani pak sice není situace úplně ztracena, ale budete muset zvolit nějaké náhradní řešení.

Zjistíte-li, že je s pozemkem po této stránce všechno v pořádku, pečlivě ho na místě prozkoumejte. Možná je jeho cena nízká proto, že v okolí stojí páchnoucí vepřín nebo silážní jámy. Ani sousedství hlučného provozu (například truhlárny) nemusí být pro bydlení příjemné. Geolog vám zjistí, jak je to s půdním podložím a zda vám do baráku nepoteče spodní voda.
I právní komplikace mohou překazit nebo vážně zkomplikovat úmysl stavět. Na katastrálním úřadě nalezte informace o skutečném vlastníkovi pozemku, zda parcela není zatížena zástavním právem, věcným břemenem a podobně. Buďte jako investoři dvojnásob opatrní, protože se situací dobře obeznámení nepoctivci rádi využijí každé vaší neznalosti a chyby.

KAM PRO DŮLEŽITÉ INFORMACE?

Zda je pozemek určen k plánovanému druhu zástavby:
- příslušný odbor územního rozvoje, resp. stavební úřad

Zda je možné se napojit na vodu, elektřinu, kanalizaci, plyn, telefon atd.:
-  správci těchto sítí

Jaké jsou geologické poměry pozemku:
- orientační geologický posudek od geologa

Zda není na pozemek vázáno nějaké právní zatížení - zástavní právo, věcné břemeno, ochranné pásmo apod.:
-  příslušný katastrální úřad

 

Právě se děje

Další zprávy