Zrušíme službu cashback, varují obchodní řetězce

Petr Kučera Petr Kučera
25. 4. 2012 9:00
Obchodníkům se nelíbí nová povinnost, utratili by miliony za speciální kurz
Foto: Aktuálně.cz

Doplnili jsme vyjádření ČNB uprostřed článku (aktualizace 25. dubna)

Praha - Služba cashback, tedy možnost vybrat si hotovost kartou u pokladny v obchodě, může brzy skončit. Upozorňuje na to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Od 1. července má totiž platit nová povinnost, vyplývající z již schváleného zákona o oběhu bankovek a mincí: Obsluha pokladen nabízejících cashback musí absolvovat odborný kurz o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování, certifikovaný Českou národní bankou.

„Proškolení každého pokladníka či pokladní přitom vyjde na 2000 korun, řádově by nás to tedy stálo miliony korun," říká Juračka, který současně vede Svaz českých a moravských spotřebních družstev známý zejména pod značkou COOP.

Se službou nejsou problémy

"Certifikovaný kurz kvůli cashbacku musí absolvovat pokladníci, kteří už nyní tak jako tak dennodenně s hotovostí nakládají a nesou za to odpovědnost. Sami obchodníci je ohledně rozpoznávání bankovek interně školí," připomíná Juračka.

Po 1. červenci hrozí obchodům pokuta až 10 milionů korun, pokud kontrola zjistí, že cashback nabízí osoba bez speciálního školení. Během měsíce se přitom na pokladně vystřídá mnoho zaměstnanců včetně brigádníků.

"Chápal bych to, kdyby se službou cashback byly nějaké problémy, podvody a podobně. Ale v praxi zatím k ničemu takovému nedochází," říká Jurečka.

Nikdo se nás neptal

Proč se obchodníci ozývají až na poslední chvíli, když zákon byl schválen už před rokem? Zástupci svazu tvrdí, že o povinnosti dříve nevěděli - i kvůli tomu, že zákon nemohli připomínkovat tak, jak je obvyklé.

"Návrh nebyl konzultován s odbornou sférou, nebylo provedeno ani řádné vyhodnocení dopadů zákona na podnikatelské prostředí (RIA)," podotýká Juračka.

Podle ministerstva financí, které návrh v roce 2010 připravilo, vyplývá povinnost absolvovat odborný kurz z unijního nařízení.

"Cílem tohoto ustanovení je jednoznačně zvýšit bezpečnost a důvěryhodnost obíhajících tuzemských platidel a minimalizovat možnost vracení padělaných tuzemských platidel do oběhu," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Vlastně na tom netrváme

Přestože je pod tehdejším návrhem podepsán současný ministr financí Miroslav Kalousek, jím vedený úřad nyní připouští, že na této povinnosti vlastně netrvá.

"Ministerstvo má vážné pochybnosti o tom, zda je povinnost absolvovat odborný kurz v případě cashback adekvátní, a již v loňském roce iniciovalo diskusi s Českou národní bankou o přehodnocení této povinnosti," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Vycházíme z toho, že postup při cashback se z hlediska nakládání s hotovostí nijak neliší od situace, kdy obchodník vrací hotovost při běžném placení. V případě vracení hotovosti při běžném placení se absolvování odborného kurzu rovněž nevyžaduje a dokonce ani v případě přijímání hotovosti při běžném placení, kdy by rozpoznávání bankovek mělo mnohem větší smysl," dodává Jakob.

ČNB je proti

Česká národní banka je však proti. "Při této službě dochází k výběru peněz z bankovního z účtu zákazníka, proto ji stejně jako v bance musí poskytovat proškolený personál," říká Petra Hájková z tiskového oddělení centrální banky.

"Výběr hotovosti z účtu zákazníka proškolenou obsluhou minimalizuje pravděpodobnost, že lidé při výběru peněz ze svého účtu prostřednictvím služby cashback dostanou padělek, který jim následně bude odebrán bez náhrady. Zákon o oběhu bankovek a mincí tímto požadavkem přispívá k plynulosti a bezpečnosti peněžního oběhu v ČR," dodává Hájková.

Rozhodující slovo ale v praxi mají poslanci a doporučení ministra financí. Možnost narychlo změnit už přijatý zákon mají poslanci hned v dalších dnech. Zmírnění kritizované povinnosti totiž mohou prosadit jako pozměňovací návrh k jiné aktuálně projednávané novele zákona.

"Pokud se nám nepodaří tuto novinku změnit, tak cashback zrušíme, protože se nám nevyplatí," varuje Juračka.

Maximálně 1500 korun

Zatímco někteří lidé tuto relativně novou službu ještě neznají nebo ji nepotřebují, jiní si ji oblíbili nebo ani nemají lepší možnost. Zejména v menších obcích si totiž lidé raději vyberou hotovost v místním obchodě, než aby jezdili do bankomatu své banky ve vzdálenějším městě.

Prostřednictvím služby cashback vloni lidé v Česku uskutečnili téměř 366 tisíc výběrů v celkové hodnotě 430 milionů korun. Služba funguje na zhruba 5400 místech, všechny tři hodnoty rok od roku rostou.

Službu lze využít, činí-li hodnota samotného nákupu alespoň 300 korun. Maximální výše jednoho výběru hotovosti pak činí 1500 korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy