Kdo dosud spoléhal jen na sociální dávky a vyhýbal se práci, bude mít po vládní reformě mnohem krušnější život.
Rodiny, které spoléhají hlavně na dávky, přijdou až o tisíce korun měsíčně.
Povede k tomu snižování mnoha dávek, zavedení existenčního minima ve výši 2020 korun měsíčně a také vysoké slevy na dani jen pro ty, kteří pracují.
Vláda tím chce snížit současnou armádu nezaměstnaných, kterých je téměř 430 tisíc a zmenšuje se zatím jen velmi pomalu.
Život na dávkách je dnes lákavý
Jak jsou na tom lidé na dávkách nyní? Pokud v rodině s jedním dítětem jeden člen pracuje za minimální mzdu 8000 korun, vydělá 7 260 čistého. K této částce získá sociální dávky ve výši cca 3 313 korun. Celkový příjem rodiny tak může činit až 10 473 korun.
Pokud nikdo z rodiny nepracuje, má možnost zažádat si o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, který se odvíjí od výše životního minima, které je pro uvedenou rodinu stanoveno ve výši 7 080 korun. Současně má rodina nárok na další sociální dávky ve výši 3 913 korun.
Celkový příjem rodiny se může pohybovat od 7 do 9 tisíc korun v závislosti na tom, jak aktivně si členové rodiny hledají práci, jaké jsou jejich možnosti na trhu práce apod. Nárok na příspěvek na živobytí totiž není automatický a záleží na posouzení konkrétních poměrů rodiny.
Pokud si některý z členů rodiny ještě načerno přivydělává, pak je profit ze sociálních dávek a souběžného černého příjmu ještě výraznější.
Je zřejmé že mnoha rodinám se tak i dnes vyplatí zůstat doma a žádat si o sociální dávky, protože příjem z nich není výrazně nižší, než příjem z nízké mzdy. I nízká mzda navíc může přinášet dodatečné náklady. Pokud tedy musí člověk do zaměstnání s nízkým příjmem dojíždět například 30 kilometrů, sníží se mu příjem o dalších 1200 korun, které uhradí za dojíždění.
Kdo nehledá práci, dostane jen dva tisíce
Dle návrhů bude hlavním motivačním opatřením především zpřísnění nároku na sociální dávky pro dlouhodobě nezaměstnané a častějším využíváním tzv. existenčního minima. Existenční minimum je stanovené pouze ve výši 2020 korun pro první dospělou osobu v domácnosti a 1 810 pro každou další.
- Reformy dopadnou na důchodce
Existenční minimum je minimální hranicí peněžních příjmů nezbytných k zajištění výživy na úrovni umožňující přežití. Nárok na existenční minimum mají již dnes lidé, kteří si nehledají aktivně práci a nesplňují podmínky pro přiznání jiných sociálních dávek. Rodina s existenčním minimem by tak získala pouze necelých 5 400 korun v závislosti na konkrétních podmínkách.
Infobox
REVOLUCE: nové daně, nové dávky. Speciál na Aktuálně.czExperti blogují
Jiří RUSNOK: "Budiž pochváleni odpovědní" Petr HOLUB: Pochybnosti o informační strategii vlády Petr HOLUB: Pochybnosti s daněmiNezaměstnaným a lidem žijících ze sociálních dávek budou nejen zpřísněny podmínky pro jejich přiznání, ale navíc se jim zvýší náklady v podobě zvýšení DPH z 5 na 9 procent. Zvýšené náklady na základní životní potřeby tak ještě zhorší jejich sociální situaci.
Místo peněz poukázky
Dalším opatřením, které má za cíl znepříjemnit lidem život na sociálních dávkách, je zavedení poukázek místo hotových peněz.
Poukázky bude možné použít pouze k účelu na který jsou sociální dávky především určeny. Tedy na nákup potravin, oblečení, či uhrazení nájmu. Mělo by se tak do určité míry zabránit zneužívání sociálních dávek na nákup alkoholu, cigaret, či hraní na automatech.
Nové daňové změny by měly především motivovat nezaměstnané k hledání práce. Jak toho chtějí dosáhnout?
Jednou z cest je opatření, které umožní člověku do výše mzdy 10 000 korun neplatit žádné daně.
V novém systému si však člověk, který pracuje za nízkou, například minimální mzdu, pohorší až o 260 korun a více, pokud má více dětí.
V současnosti se totiž za děti uplatňuje daňový bonus, který umožňuje lidem s nejnižšími příjmy uplatnit tzv. negativní daň, kdy je jim daň z příjmu naopak vrácena.
Rodině se navíc zvýší náklady o 3 až 4 procent kvůli zvýšení sazby DPH.
KALKULAČKA: Kolik vám reformy vezmou nebo ušetří?
|