Výprodeje v Německu a silná koruna: Víme, co se vyplatí

Simona Holecová
25. 7. 2008 14:27
Vanička Ramy? V Česku za 39, v Německu za 28...
Výlohy v Drážďanech lákají na slevy, nikoli na jednotlivé kusy...
Výlohy v Drážďanech lákají na slevy, nikoli na jednotlivé kusy... | Foto: Simona Holecová

Praha/Drážďany - Zkusili jsme za vás, co je pravdy na kavárenských vyprávěnkách, jak je dnes Německo pro Čecha laciné.

Na začátku byly stále opakované zprávy o koruně lámající historické rekordy vůči euru. A informace z příhraničního Saska, kde o víkendu začaly velké letní výprodeje. Obvykle trvají deset dní a ceny jdou dramaticky dolů.

A to je kombinace, které se - zvlášť v době dovolených, kdy lze výlet do Drážďan s procházkou po "Balkonu Evropy" považovat za příjemné zpestření všedních dnů - těžko odolává.

Výpravě do Drážďan, kam je to z Prahy zhruba 150 kilometrů, předcházela menší sonda.

Totiž - pochod po supermarketu Albert v přízemí obchodního domu Kotva s notýskem.

Vytipovali jsme klasické výrobky, které člověk musí do nákupního koše čas od času zasunout. Nebrali jsme ohled na to, co je zrovna "v akci" a co naopak obchod nabízí nejdráž. V Německu jsme pak pro ilustraci navštívili drážďanský supermarket Real,-. Postup byl stejný: Zajímala nás cena stejného či srovnatelného výrobku jako v Česku.

Podobně jsme postupovali i u oblečení a obuvi. Tentokrát padla volba na značky, které jsou zastoupené v obou zemích - řetězce C&A, H&M a obuv Deichman.

"Kroksky" za devět set

Právě u oblečení a obuvi ovšem nemělo srovnání valný smysl. Zatímco slevy v tuzemsku se pohybují kolem třiceti procent a u některých kousků padesáti procent, v Německu zlevnily až o sedmdesát procent.

Což české zákazníky dráždí.

Změť nejrůznějších přezůvek, bot do vody a žabek za pár peněz. Drážďany.
Změť nejrůznějších přezůvek, bot do vody a žabek za pár peněz. Drážďany. | Foto: Simona Holecová

Odposlechnuto ve zkušeních kabinách C&A, kde je v těchto dnech čeština zjevně nejpoužívanějším jazykem: "Podívej, tohle tričko jsem si v Praze zkoušela za 350 korun. Tady stojí čtyři eura padesát."

A: "Nevezmeš si ty sportovní kraťasy? Jsou jenom za devět euro."

Podobná situace panuje i v  H&M. "Sháněla jsem těhotenské kalhoty. Tady jsem si tentýž model koupila o 350 korun laciněji," popisuje zhruba třicetiletá žena svůj výhodný nákup.

Její společnice, zhruba stejně stará Michaela, pak ukazuje před nedaleký Dům obuvi, kde jsou vystaveny populární "gumáky", originál Crocks. "V Praze jsem si je koupila za 1200 korun. Tady stojí 39.90, což znamená něco málo přes 900 korun."

Sportovní boty Nike stojí v Praze u Deichmana 1599 korun, v Drážďanech ovšem jen 34,90. Tedy zhruba 820 korun. Adidasky pak pořídíte za 24,90 - necelých 600 korun.

A Rama za dvacet osm

Pakliže u oblečení jsou nákupy výlovem nejlepších kousků, u potravin pak o cenových rozdílech není sporu.

C mají letos slogan, který lze vyložit asi takto: Pokud jsou dobré ceny, je všechno bezvadné.
C mají letos slogan, který lze vyložit asi takto: Pokud jsou dobré ceny, je všechno bezvadné. | Foto: Simona Holecová

Obecně vzato: Maso a masné výrobky si z Německa těžko přivezete výhodně.

Ale mléčné výrobky jsou mnohdy levnější. A zcela výhodné je téměř cokoli z hygienických potřeb či zkrášlovací kosmetiky, těch si můžete naplnit celý košík. Například výrobky řady Nivea jsou vždy levnější nejméně o dvacet až třicet korun.

Levnější je i dentální hygiena. Namátkou: bělicí zubní pasta Signal byla v Albertu k mání za 53 korun českých. V Drážďanech tatáž pasta o obsahu 75 ml stála 28 korun.

Podtrženo, sečteno: Máte-li dobrý přehled o českých cenách a umíte rychle násobit, můžete v Německu nakoupit opravdu výhodně. Ideálně pokud nebydlíte 150 kilometrů od hranic a neprojedete tisícikorunu na stále dražším benzínu.

Pozn.: Ceny jsou přepočtené podle aktuálního kurzu, tj. 23,60 Kč/Euro. Do tabulky jsme nezařadili oblečení a obuv - při rozsáhlosti kolekcí bylo prakticky nemožné dopídit se zcela totožného kousku.

 

Právě se děje

Další zprávy