Test: Medy jsou naředěné sirupem, obsahují i pesticidy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 5. 2012 12:45
Ze sedmnácti testovaných medů byly čtyři pančované, dva z nich navíc obarvené éčkem
Med?
Med? | Foto: Zoo Děčín

Praha - Nepančuje se jen nafta, ale třeba i med. Naposledy takový podvod odhalilo zkoumání časopisu dTest.

Ze sedmnácti testovaných medů byly čtyři naředěné lacinými sirupy, dva z nich ještě navíc obarvené éčkem. Dva ze tří biomedů obsahovaly pesticidy.

Med je přitom ryze přírodní produkt a bez ohledu na to, odkud pochází, musí splňovat ukazatele kvality.

"Vypovídají o jeho složení, zejména o obsahu fruktózy a glukózy, vyzrálosti, čerstvosti i o šetrném zacházení. Když se do medu přidá něco, co tam nepatří, zvětší se jeho objem a zvýší se zisky. Na úkor spotřebitelů," uvádí Ida Rozová z časopisu dTest.

Nové metody falšování

Ještě v době nedávné se med ředil cukerným roztokem z řepy, což se dalo poměrně snadno odhalit. "Falšovatelé posléze přešli na pančování medu levným kukuřičným či třtinovým sirupem, jehož profil lze uměle vytvořit tak, aby byl velmi podobný profilu pravého medu," říká Rozová.

Když vědci dotáhli náskok falšovatelů a dokázali prokázat manipulaci s cukry v medu, přešli falšovatelé na vyšší úroveň.

"Přibližně před čtyřmi lety začali používat sirup z obilí," připomíná Rozová. Vědci se tentokrát vydali cestou enzymů, které nejsou medu vlastní. Přítomnost obilných sirupů indikuje cizorodý enzym beta-fruktofuranozidáza, který se používá na jejich výrobu.

Časopis dTest nyní odhalil následující falšované medy: JSG Med luční (dodavatel JSG med), Kaufland Stilla fiori / Honey floral med květový (dodavatel Kaufland ČR), Product Bohemia Med včelí květový lesní (dodavatel Product Bohemia) a Včelařský dvůr Včelí med květový nektarový (dodavatel MoraviaProdukt).

Dva z falšovaných medů, JSG med a Product Bohemia Med včelí květový lesní, byly navíc obarvené „éčkem" - amoniak-sulfitovým karamelem (E150d).

Biopesticidy

Dva biomedy, Albert Bio med květový (dodavatel PRO-BIO) a Billa Naše Bio / med lesní květový smíšený (dodavatel Jan Pintíř), obsahovaly insekticid acetamiprid, Albert navíc ještě insekticid thiacloprid.

"Pro biopotraviny, tedy i pro biomed, neexistují žádné zvláštní limity pro rezidua pesticidů. Obsahuje-li biomed pesticidy, je to ale špatně, neboť jejich přítomnost je důsledkem nesplnění podmínek pro bioprodukci medu," uzavírá Rozová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy