Tesco prodává čaj s pesticidy, zjistil test. Pozor i na jiné

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2015 12:40
Dva čaje obsahovaly insekticid acetamiprid v množství, které více než dvojnásobně překračuje unijní limit.
Tesco Green Tea
Tesco Green Tea | Foto: dTest

Praha – Vysoký obsah pesticidů v několika porcovaných zelených čajích objevil spotřebitelský časopis dTest. Ten otestoval sedmnáct produktů prodávaných na českém trhu, zjišťoval přítomnost celkem tří stovek pesticidů.

Tesco Green Tea a Dukát Zelený čaj tradiční obsahovaly insekticid acetamiprid v množství, které více než dvojnásobně překračuje unijní limit.

"Neměly by se vůbec objevit v obchodní síti," zdůrazňuje Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest. Tyto dva čaje navíc obsahovaly ještě dalších jedenáct, respektive třináct reziduí pesticidů.“

Dukát Zelený čaj tradiční se přitom již v lednu loňského objevil mezi nebezpečnými potravinami v databázi Státní potravinářské a zemědělské inspekce kvůli nadlimitnímu obsahu jiného insekticidu.

Více než deset pesticidů objevil dTest také u zeleného Pigi čaje Jemča, Teekanne Green Tea a Pravého zeleného čaje tradičního Lloyd Tea. "Vliv koktejlu rozličných pesticidních látek není dostatečně prozkoumán, proto je namístě opatrnost. Jejich kombinace, byť v minimálním množství, může mít nevyzpytatelné účinky," vysvětluje Pavlis. Větší množství pesticidů i vysoký obsah jednoho z nich naměřila laboratoř také v čaji Gunpowder od Valdemara Grešíka.

Vítězem testu se stal Zelený čaj porcovaný Naše bio z řetězce Billa, jehož chuť i vůni označili hodnotitelé za příjemnou, prokázal dobrou antioxidační aktivitu a navíc neobsahoval žádná rezidua pesticidů.

"Porcované zelené čaje po smyslové stránce nenadchnou, ale ani neurazí. Chuťové maximum získáme vhodnou teplotou vody a dobou louhování. Optimální návod k přípravě by měl uvádět každý výrobce na obalu, protože čaje se od sebe liší a každému z nich svědčí trochu něco jiného," říká Pavlis.

Obecně platí, že zelený čaj by se neměl zalévat vařící vodou, ideální teplota je mezi 70 a 90 stupni Celsia. „Je s podivem, že osm ze 17 výrobců testovaných čajů na obalu uvádí, že se sáčky mají zalévat právě vroucí vodou. Tento postup může být příčinou špatného chuťového dojmu u některých výrobků,“ dodává Pavlis.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy