Třetí největší mobilní operátor v ČR Vodafone představil novinku, která umožní zákazníkům volat ze zahraničí o desítky procent levněji. Firma zavádí službu Passport, která umožňuje volat ve 29 zemích za stejné hovorné jako v Česku a sestavovací poplatek 29,75 Kč. Stejně vysoký poplatek zaplatí zákazníci za příchozí hovor.
Zákazníci tak při volání ze zahraničí zaplatí tolik, jako by volali doma do sítí jiných operátorů či na pevnou linku. Cena za volání ze zahraničí se tak sníží z 25 až 29 Kč na necelých 12 Kč za minutu. K této částce je však nutné připočítat zmiňovaný sestavovací poplatek ve výši 29,75 korun za prvních 20 minut hovoru.
Při tříminutovém hovoru ze zahraničí tak využití služby Passport sníží náklady za volání o 20 až 38 %. Příchozí hovor vyjde až o 17 % levněji. U delšího příchozího i odchozího volání ale musí zákazník počítat s tím, že po 20 minutách hovoru zaplatí sestavovací poplatek znovu.
Příjemné je, že za aktivaci ani používání služby, nemusí zákazníci platit žádný poplatek. Postačí odeslání aktivační sms a službu je okamžitě možné využívat.
Konkurence má náskok
Konkurence v podobě dvou největších operátorů v ČR však nespí a před Vodafonem má výrazný náskok. Konkurenční T-Mobile nabízí od začátku minulého roku službu Cestovatel, která je podobně založena na 34 korunovém sestavovacím poplatku a následném zpoplatnění času volání 4,76 Kč za minutu. Sestavovací poplatek je však nutné platit vždy až po 65 minutách volání, oproti 20 minutám u Vodafonu. Minutová sazba je taktéž u T-mobilu nižší. Službu umožňuje T-mobile prozatím využít v 11 zemích.
Druhý největší mobilní operátor Telefónica O2 v únoru snížila ceny volání z 15 vybraných zemí o pětinu. Z okolních zemí tak lze volat za 23,80 Kč za minutu. Firma navíc nezpoplatňuje příchozí hovory a neúčtuje sestavovací poplatek.
Roamingové služby jsou žádané
Roamingové služby využívá 49 procent zákazníků Vodafonu. Nejčastěji přitom volají ze Slovenska a Německa. Průměrná délka hovoru se pohybuje kolem minuty a 50 vteřin. To dokazuje, že více než polovina zákazníků Vodafonu cestuje alespoň jednou ročně do zahraničí a při této příležitosti využívá roamingových služeb svého operátora.
V září minulého roku Passport využívalo přes deset milionů zákazníků 13 operátorů skupiny Vodafone. Po zavedení služby v jednotlivých zemích stoupla průměrná doba roamingového hovoru u uživatelů zhruba o polovinu.
Snížení cen tak dle zkušeností zatraktivní hovory ze zahraničí pro větší okruh zákazníků, kteří navíc budou volat častěji a déle. Snižování cen se tak operátorům může již v krátkodobém horizontu vyplatit a i přes snížení cen přinést vyšší příjmy.
Nižší ceny roamingu vyžaduje EU
Vysoké ceny roamingu opakovaně kritizovala Evropská komise, která chce operátory donutit k jejich snížení. Strop pro velkoobchodní i maloobchodní ceny volání v EU schválil v březnu výbor Evropského parlamentu pro jednotný trh a ochranu spotřebitelů.
I přes snahu Evropské komise i parlamentu je třeba říci, že nejlepším nástrojem pro snižování cen roamingu je vysoce konkurenční a otevřený společný trh.