Obchod bez včel je jako nákup za socialismu. Řetězec Penny ukázal prázdné regály

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 17. 7. 2022 18:20
Řetězec Penny ve snaze upozornit na důležitost včel vyřadil na den ze svého sortimentu zboží, k jehož výrobě přispívají. Odstranil tedy nejen produkty, které obsahují med, ale také ty, na jejichž produkci se včely podílejí opylováním nebo výrobky, které by v nabídce nebyly, protože tyto produkty obsahují. Na zákazníky tak čekal pohled na regály, v nichž chybělo na 60 procent zboží.
Foto: Penny Market

"Nejde jen o ovoce nebo zeleninu či produkty obsahující med, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy a spoustu dalších produktů," upřesnil vedoucí oddělení kvality Petr Baudyš.

V Česku bylo loni podle Českého statistického úřadu celkem 661 000 včelstev. Podle Dalibora Titěry z Výzkumného ústavu včelařského jde dlouhodobě v průměru o osm včelstev na kilometr čtvereční.

Včelstev přitom neubývá, přestože ve světě vědci pozorují jejich úbytek. "Více včelstev na kilometr čtvereční má Turecko, okolní země tolik včelstev nemají," poznamenal Titěra. Doplnil, že pro Česko je typické, že je tu minimum profesionálních včelařů a většinu včelstev mají amatéři. Díky tomu jsou včelstva rozptýlená po celé zemi.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se podařilo počet včelstev v Česku nejen stabilizovat, ale v posledních letech i navyšovat. "V současné době u nás máme přes 60 tisíc včelařů," uvedl na akci Nekula.

Ministr připomněl, že na opylování včelami je závislých 85 procent rostlin, ze kterých pochází 76 procent potravin.

Ministerstvo podle něj přispívá na rozvoj včelařství z národních dotací, loni to bylo více než 104 milionů korun. Podle Nekuly půjde v příštích letech v rámci nového dotačního období společné zemědělské politiky EU každoročně dalších zhruba 110 milionů korun.

Pro včely podle Titěry není tak velký problém růst teplot vzhledem k tomu, že včela medonosná původně pochází ze Středomoří. Problém může být spíše sucho, protože krajina je velmi vysušená. "Když včely nemají vodu, tak nelétají, protože jsou dehydrované," upozornil.

Dodal, že rostliny kvůli suchu preferují svůj vlastní vodní režim a nevytváří pak dostatek nektaru a v podstatě "šetří" vodu. V posledních letech z tohoto důvodu podle něj včelaři pozorují, že mají málo medu ze slunečnic, přestože rostliny kvetou.

Do budoucna by se měla podle Titěry měla věnovat pozornost hlavně zdraví včelstev, které mohou ohrožovat rezistentní paraziti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy