Stravenkáři získali v boji o přežití mocného hráče. Na pokladnách je začne brát Lidl

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
1. 10. 2020 12:56
V prodejnách řetězce Lidl budou moci zákazníci od 5. října nově zaplatit také stravenkami Sodexo. Německý řetězec doposud přijímá pouze svoje exkluzivní stravenky Naše stravenka, které jejich majitelé mohou využít například také v Kauflandu. Sodexo v navázání spolupráce s řetězcem vidí "další možnost kvalitního oběda pro držitele stravenek a stravenkových karet".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sodexo

"Společnost Sodexo je největším poskytovatelem benefitů v České republice. Tímto partnerstvím chceme umožnit platit této skupině zákazníků i v našich prodejnách," uvádí Iveta Barabášová, mluvčí společnosti Lidl, která je největším potravinovým řetězcem v Česku.

"Navázáním spolupráce a připojením prodejen Lidl do naší sítě poskytujeme 700 000 držitelům stravenek a stravenkových karet další možnost, kde si pořídit potraviny na přípravu kvalitního oběda," dodává mluvčí společnosti Sodexo Benefity Tereza Knířová.

Právě vydavatelé stravenek se přitom v poslední době zařadili mezi stěžejní kritiky takzvaného stravenkového paušálu. Ten by v případě schválení dal zaměstnavateli na výběr, zda poskytne zaměstnanci na stravování stravenky nebo nezdaněné peníze.

Ekonomové přitom připomínají, že hlasitá kritika paušálu ze strany vydavatelů stravenek je logická - zavedení paušálu jim totiž může vzít jejich monopol na daňově zvýhodněné stravování. 

Stravenkoví giganti se ale podle svých slov nejvíce obávají toho, že lidé s hotovostí přestanou chodit na teplé jídlo do restaurací a jídelen a budou se "odbývat" například právě v supermarketech.

Podle generálního ředitele Sodexo Pass Daniela Čapka navíc stravenkový paušál žádným způsobem nezaručuje využití nezdaněných peněz na jídlo. "Dle průzkumů by jen 6 % lidí peníze navíc k výplatě utratilo za stravování v restauraci a nic jim nezabrání nakoupit si za ně alkohol nebo tabákové výrobky," uvedl již před časem. "Lidé rozhodně nepřestanou jíst, ale budou volit levnější alternativy, zejména ve chvíli, kdy nebudou mít k dispozici cenově dostupný oběd v zaměstnanecké jídelně," dodal.

Společnost Lidl doposud přijímá pouze stravenky Naše stravenka, kterou jejich majitelé mohou kromě prodejen Lidl a Kaufland, jenž patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz, využívat také na na více než 9 500 místech v rámci akceptační sítě. V současnosti Naši stravenku využívá více než 8000 zákazníků, a to jak v papírové podobě, tak v podobě stravenkové karty. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy