Stravenkáři získali v boji o přežití mocného hráče. Na pokladnách je začne brát Lidl

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
1. 10. 2020 12:56
V prodejnách řetězce Lidl budou moci zákazníci od 5. října nově zaplatit také stravenkami Sodexo. Německý řetězec doposud přijímá pouze svoje exkluzivní stravenky Naše stravenka, které jejich majitelé mohou využít například také v Kauflandu. Sodexo v navázání spolupráce s řetězcem vidí "další možnost kvalitního oběda pro držitele stravenek a stravenkových karet".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sodexo

"Společnost Sodexo je největším poskytovatelem benefitů v České republice. Tímto partnerstvím chceme umožnit platit této skupině zákazníků i v našich prodejnách," uvádí Iveta Barabášová, mluvčí společnosti Lidl, která je největším potravinovým řetězcem v Česku.

"Navázáním spolupráce a připojením prodejen Lidl do naší sítě poskytujeme 700 000 držitelům stravenek a stravenkových karet další možnost, kde si pořídit potraviny na přípravu kvalitního oběda," dodává mluvčí společnosti Sodexo Benefity Tereza Knířová.

Právě vydavatelé stravenek se přitom v poslední době zařadili mezi stěžejní kritiky takzvaného stravenkového paušálu. Ten by v případě schválení dal zaměstnavateli na výběr, zda poskytne zaměstnanci na stravování stravenky nebo nezdaněné peníze.

Ekonomové přitom připomínají, že hlasitá kritika paušálu ze strany vydavatelů stravenek je logická - zavedení paušálu jim totiž může vzít jejich monopol na daňově zvýhodněné stravování. 

Stravenkoví giganti se ale podle svých slov nejvíce obávají toho, že lidé s hotovostí přestanou chodit na teplé jídlo do restaurací a jídelen a budou se "odbývat" například právě v supermarketech.

Podle generálního ředitele Sodexo Pass Daniela Čapka navíc stravenkový paušál žádným způsobem nezaručuje využití nezdaněných peněz na jídlo. "Dle průzkumů by jen 6 % lidí peníze navíc k výplatě utratilo za stravování v restauraci a nic jim nezabrání nakoupit si za ně alkohol nebo tabákové výrobky," uvedl již před časem. "Lidé rozhodně nepřestanou jíst, ale budou volit levnější alternativy, zejména ve chvíli, kdy nebudou mít k dispozici cenově dostupný oběd v zaměstnanecké jídelně," dodal.

Společnost Lidl doposud přijímá pouze stravenky Naše stravenka, kterou jejich majitelé mohou kromě prodejen Lidl a Kaufland, jenž patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz, využívat také na na více než 9 500 místech v rámci akceptační sítě. V současnosti Naši stravenku využívá více než 8000 zákazníků, a to jak v papírové podobě, tak v podobě stravenkové karty. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy