Květiny dražší o třetinu, svíčky o skoro polovinu. Na Dušičky si Češi letos připlatí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
31. 10. 2021 20:16
Dušičkové zboží podle analýzy letáků sedmi největších českých obchodních řetězců zdražilo. Například za svíčku v plastovém obalu si lidé připlatí v průměru šest korun. Nejvíce stouply ceny u umělých květin, jeden kus je oproti loňskému podzimu dražší průměrně o 43 korun. Nabídka umělých květů v obchodech je ale letos menší, prodejci se soustředí spíše na živé květiny nebo různá aranžmá.
Foto: ČTK

Analýzu provedla firma Česká distribuční, dceřiná společnosti Vltava Labe Media, která je největším distributorem akčních letáků v ČR. Zabývala se cenami produktů sedmi největších českých obchodních řetězců a zkoumala celkem 122 výrobků nabízených v období před Dušičkami v loňském a letošním roce.

Nejčastěji nabízenými produkty v souvislosti s Památkou zesnulých neboli Dušičkami, která každoročně připadá na 2. listopadu, jsou právě svíčky a květinové dekorace - a to živé i umělé.

"Češi si letos o Dušičkách pořádně připlatí. Evropská plynová krize nutí pěstitele po celé Evropě, zejména v 'květinové velmoci' Nizozemsku, přerušovat provoz svých skleníků. Energie jsou totiž tak drahé, že by se mnohým evropským pěstitelům pěstování a následný prodej květin nevyplácel," vysvětluje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Mezi nejpopulárnější květiny na hroby přitom patří chryzantémy. Ceny nejen těch mohou být podle Kovandy až o třetinu výše než loni. "O zhruba deset procent totiž květiny v ČR zdražovaly už o prázdninách, ještě před propuknutím evropské plynové a obecně energetické krize. A třeba gerbery, které ještě před pandemií stály leckde jen 15 korun, letos o prázdninách vyšly už i na 35 korun. To je zdražení o více než sto procent," popisuje ekonom.

Pěstitelé v celé Evropě se podle něj během pandemie obávali, že nebudou mít odbyt. "Zasadili tedy méně rostlin a už letos v létě tedy nedokázali poptávku pokrýt," vysvětluje situaci na trhu Kovanda a připomíná, že situaci ještě zhoršila mezinárodní přepravní krize.

Zdražují také svíčky. Například hypermarkety Globus podle své mluvčí Anety Turnovské letos u svíček sledují meziročně o 13 procent vyšší zájem. "Základem nákupu na Dušičky zůstávají hřbitovní svíce, zákazníci ale vyhledávají i moderní sortiment, jako jsou LED svíčky, umělé květiny či vázy.

Data z roku 2019 ukázala, že průměrný Čech o Dušičkách utratí asi 140 korun, to z nich dělá pátý nejnákladnější svátek. Slaví ho spíše lidé středního a vyššího věku, tudíž i výdaje za dušičkové předměty vykazují rostoucí tendenci s růstem věku zákazníka. Ten v obchodech volí spíše klasiku.

Slavit památku všech zemřelých věřících 2. listopadu nařídil poprvé opat Odilo z benediktinského kláštera ve francouzském Cluny v roce 998. Z benediktinských klášterů se později tento zvyk rozšířil.

Průměrné ceny zboží na Dušičky:

produkt

2020

2021

Svíčka v plastu

9,0 Kč

15,1 Kč

Svíčka ve skle

33,2 Kč

38,7 Kč

Květina živá

69,7 Kč

77,8 Kč

Květina umělá

83,3 Kč

126,6 Kč

Zdroj: Česká distribuční (Ceny jsou v případě větších balení produktů přepočteny na 1 kus)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy