Ikea začne vykupovat použitý nábytek i v českých regionech. Pak ho nabídne online

Ekonomika Ekonomika
12. 6. 2022 18:02
Nábytkářský řetězec Ikea začne nově vykupovat použitý nábytek i v regionech. Půjde o osm výdejních míst v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Jihlavě, Olomouci a Zlíně. Nabídne tam i náhradní díly ke svým výrobkům. Od úterý zároveň půjde nabídku použitého nábytku vyhledat i online na webu Ikea.
Foto: Filip Jandourek/Economia

Město, kam lidé použitý nábytek odvezou, si zvolí v rámci služby Druhý život nábytku předem ve formuláři na internetu. Služba je vyjde na 49 korun.

"Zákazníci z regionů už tak kvůli výkupu nábytku nebudou muset jezdit do obchodního domu. Ve srovnání s možností nechat si nábytek odvézt mohou zase výrazně ušetřit," říká manažerka Ikey pro udržitelnost Barbora Geršlová. Odvoz použitého nábytku z Prahy, Středočeského kraje, Brna a Ostravy v současnosti dle webu vyjde na 500 korun.

Domluvená výkupní cena bude zákazníkům podle řetězce vyplacena do týdne od odevzdání výrobku na výdejním místě, a to pomocí elektronické dárkové karty.

Na kamenná výdejní místa se rozšíří také nabídka základních náhradních dílů pro nábytek řetězce, jako je kování nebo spojovací materiál. "Tato služba, která je zdarma, zatím funguje na výdejních místech v Plzni a Českých Budějovicích. Postupně ji chceme rozšiřovat i na naše ostatní kamenná výdejní místa. Zákazníci zde najdou skříň se zhruba padesáti nejčastějšími náhradními díly pro naše nejprodávanější výrobky, jako jsou například série Hemnes nebo Malm," dodává Geršlová. Od loňského roku funguje i možnost si náhradní díly objednat na webu a nechat si je zaslat.

Od úterý 14. června pak najdou zákazníci použitý nábytek řetězce, který v obchodních domech nabízejí prostory zvané cirkulární huby, také online. V nabídce bude i doprodej výrobků, které už nejsou ve standardní nabídce.

Na webu bude podle společnosti možné si daný výrobek zarezervovat a během následujících 48 hodin v příslušném cirkulárním hubu vyzvednout.

Odkoupit nelze vše

Výkup nábytku sice Ikea provozuje v menší míře už několik let, koncem loňského roku ale spustila na tuto službu rozsáhlou reklamní kampaň. Prohlašuje přitom, že jejím cílem je stát se do osmi let "cirkulární společností s pozitivním vlivem na klima".

Konkrétně Češi se ovšem s udržitelným stylem života stále seznamují. Řada z nich je v zacházení s věcmi, které už nepotřebují, poměrně laxní.

Ikea v rámci své služby Druhý život nábytku přitom nevykupuje cokoli a systém odprodeje mimo jiné stále vyžaduje například vyplnění formuláře přes internet a následnou kontrolu nábytku.

"Přijímáme veškerý nábytek Ikea, kromě kuchyní, rozkládacích pohovek a matrací, abychom mohli zákazníkovi garantovat jeho bezpečnost a zdravotní nezávadnost," popsal koncem loňského roku pro online deník Aktuálně.cz mluvčí Ikey Petr Šašek. "Nábytek musí být v dobrém stavu, kompletní, čistý a sestavený. Drobné poškození, jako jsou oděrky a drobné škrábance, nevadí," dodal.

"Nepřijímáme doplňky - například prostírání, osvětlení nebo textil, elektrospotřebiče, jednotlivé části nábytku - například police, zásuvky, dvířka a ostatní vnitřní vybavení, kuchyňské sestavy a jejich vybavení - rámy, dveře, panty, police, zásuvky, dřezy a baterie, pracovní desky a podobně. Dále matrace a ochranné podložky a rozkládací pohovky," uvedl dál.

Nábytek podle Ikey musí být z nekuřáckého prostředí a hygienicky nezávadný. Objemné výrobky může obchodní dům odmítnout z kapacitních důvodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy