IKEA dokončila obchod budoucnosti. Parkoviště u něj nenajdete, nehrozí už ani fronty

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 25. 8. 2021 14:45
Bez jediného parkovacího místa, zato s desítkami stromů a keřů. Nábytkářský gigant IKEA letos v centru Vídně dokončil neobvyklý sedmipatrový obchodní dům, který svým vzhledem připomíná poličky na knihy. Pro zákazníky se otevře tento čtvrtek. Projekt podle společnosti reaguje na ekologický trend a s ním spojenou mobilitu obyvatel města. Podívejte se na časosběr, který stavbu zmapoval.
Ikea postavila ve Vídni inovativní obchod s nábytkem. Podívejte se na časosběr. | Video: Youtube/IKEAAustria

Netradiční bude i způsob, kterým se mohou zákazníci do nového obchodního domu nedaleko nákupní ulice Mariahilfer Straße podívat. Návštěva se prozatím bude plánovat výhradně elektronicky. IKEA tím chce zamezit dlouhým frontám a příliš velké koncentraci lidí.

Foto: IKEA

Zboží švédské nábytkářské společnosti zákazníci budou moci nakoupit v celkem pěti podlažích, zbylá dvě patra budou patřit hotelu, lékárně, pekárně, kadeřnictví či terase s restaurací.

Podle regionální manažerky obchodního domu IKEA Maimuny Mosserové klade nová prodejna v centru Vídně "důraz na potřeby a očekávání městského zákazníka, který se po městě pohybuje bez auta". "Nový obchod IKEA je zcela bez aut - celý koncept se zaměřuje na pěší, cyklisty a cestující městské hromadné dopravy. Tím ušetří celkem 350 tisíc cest autem, a tudíž 1000 tun CO2, které připadají na obvyklou prodejnu," upřesňuje Mosserová. 

Zákazníci si podle ní budou moct odvézt pouze takový sortiment, který sami unesou nebo jsou schopni přepravit metrem či na kole. Větší zboží pak bude možné objednat přes službu Klikni a vyzvedni s dopravou domů.

Budovu za spolupráce IKEA navrhlo architektonické studio Querkraft architekten. Na celkem čtyřech fasádách se nachází dohromady 160 stromů a keřů, které mají přispět k ochlazení mikroklimatu města. V horký den má podle společnosti instalovaná zeleň ochladit okolní čtvrť až o 1,5 stupně Celsia. O udržitelnost budovy se podle IKEA postarají také i fotovoltaické panely s výkonem 88 kWp a váhou 13 tun, které zaberou až 800 metrů čtverečních plochy střechy.

Vizualizace obchodního domu IKEA architektonického studia Querkraft Architekten
Vizualizace obchodního domu IKEA architektonického studia Querkraft Architekten | Foto: Querkraft Architekten

Švédská firma testuje nový formát prodejen kromě rakouské metropole také v Šanghaji. Společnost Ingka Holding, která provozuje většinu prodejen IKEA ve světě, tento měsíc znovuotevřela lokalitu v šanghajské čtvrti Sü-chuej, kterou upravila tak, aby v ní mohla vyzkoušet formát budoucích prodejen.

V obou testovacích prodejnách mohou zákazníci využít svůj mobilní telefon k naskenování informací z položek, které je zaujaly. Budovy byly také navrženy bez typické změti uliček, ve kterých se mnoho lidí ztrácí. Na Šanghaj padla volba proto, že mnoho lidí už tam své chytré telefony k nákupům běžně používá, zatímco lokalita ve Vídni souvisí se snahou firmy otevírat nové obchody v městských centrech. 

"V podstatě jsme chtěli začít úplně znovu a říct, jak si můžeme představit obchod budoucnosti. Jako obchod, kam už si zákazník nechodí kupovat jen knihovničku Billy?" řekl manažer prodeje společnosti IKEA Stefan Vanoverbeke. Billy je název jedné z nejprodávanějších malých knihoven od firmy IKEA.

Z odpadu pokladem. Vyřazená komoda z Ikey ještě nadělá spoustu parády

Z odpadu pokladem. Vyřazená komoda z Ikey ještě nadělá spoustu parády | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy