Příbory, hračky či čelenky. Toxický odpad je ve čtvrtině výrobků, může snižovat IQ

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 18. 10. 2018 18:36
Jedna ku čtyřem. To je šance, s jakou Evropan narazí v obchodě na zboží z černého recyklovaného plastu, které obsahuje vysoce jedovaté látky. Odhalila to nezisková organizace Arnika, která otestovala 430 kusů plastových výrobků z 19 zemí. V Česku je pravděpodobnost, že z regálu vytáhnete nebezpečné zboží, ještě vyšší. Podívejte se na nejtoxičtější výrobky, které můžete doma či v obchodech najít.
Foto: Profimedia

Zdravotní rizika

PBDE a HBCD jsou toxické látky, které negativně ovlivňují vývoj mozku a přispívají k dlouhodobým neurologickým poruchám. Stojí také za poruchami štítné žlázy a existují podezření, že mohou způsobovat rakovinu jater. Kumulují se v těle a nejde je přirozeně odstranit.

  • Největší problémy způsobují ženám (přenášejí se přes placentu na plod a mohou negativně a nezvratně ovlivnit jeho vývoj) a u dětí, které jsou jeho působení vystaveny nejčastěji (dávají hračky do úst a jako batolata se plazí po zemi, kde usedá prach z domácnosti). Podílejí se pak na poruchách soustředění nebo syndromu ADHD.

Negativní působení jedovatých látek zesiluje v okamžiku, kdy je předmět zahříván (v kuchyni, v dětské ruce, v ústech), a přes kuchyňské náčiní může kontaminovat i jídlo.

V následujícím přehledu ukážeme pět nejjedovatějších předmětů nakoupených v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy