Jste Češi, máte smůlu. Inspekce řeší první případy šikany na e-shopech kvůli původu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
3. 1. 2020 11:48
Česká obchodní inspekce (ČOI) řeší u českých firem první tři případy tzv. geoblockingu neboli zeměpisného blokování. Jde o již nezákonnou praxi, kdy obchodník omezuje zákazníka v on-line přístupu ke zboží či službám, ceně, podmínkách prodeje či způsobu platby, a to na základě jeho státní příslušnosti, bydliště nebo polohy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Toto jednání odporuje evropskému nařízení, které je od loňského léta i součástí české legislativy," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Se všemi obchodníky vede inspekce správní řízení.

Geoblocking původně umožňoval prodejcům uzpůsobovat jejich obchodní strategii pro jednotlivé trhy, což ale EU zakázala. Česká novela upravila zákon o ochraně spotřebitele tak, aby odpovídal požadavkům právě unijního nařízení zakazujícího blokování nákupů podle země kupujícího.

Jejím cílem je tedy zajistit, aby čeští zákazníci, kteří chtějí nakupovat zboží a služby v jiné zemi EU - ať už on-line, nebo osobně - měli totožnou nabídku a podmínky jako zákazníci z domovské země obchodníka.

Co obchodník nově nesmí:

- blokovat přístupu zákazníka k online rozhraní obchodníka
- přesměrovat zákazníka bez jeho souhlasu na jiný web kvůli jeho státní příslušnosti, místu bydliště nebo dočasnému pobytu
- odmítnout prodej zboží nebo uplatnit odlišné podmínky v situaci, kdy dotčené zboží není doručováno do členského státu zákazníka (např. on-line rezervace hotelového ubytování, pronájem automobilů nebo koupi vstupenek na koncerty).
- diskriminovat na základě odlišné ceny
- diskriminovat na základě odlišného způsobu platby

Výjimkou jsou jen případy, kdy je to opodstatněno z důvodů, jako je DPH nebo určité právní předpisy na ochranu veřejného zájmu.

Dokud nebude řízení u konce, inspekce nezveřejní jména prošetřovaných firem. Fröhlich ale doplnil, že jde o dva prodejce sportovního oblečení a jednoho prodejce spodního prádla. "Jedná se zatím o první kontroly českých firem podezřelých z geoblockingu," uvedl. Inspektoři provedli kontroly u pěti prodejců, u dvou problém nezaznamenali.

U problematických prodejců byla konkrétní praxe taková, že zákazník z Česka si mohl koupit zboží pouze na české verzi e-shopu. "Ve všech problematických případech došlo k tomu, že slovenská mutace webu neumožnila spotřebiteli s fakturační adresou zboží zakoupit," uvedl Fröhlich.

Sněmovna schválila novelu ve zrychleném režimu v prvním čtení už začátkem loňského března. Senát ji však vrátil s pozměňovacím návrhem, který měl umožnit úřadům, aby za porušení zákona nemusely ukládat pokutu. Sněmovna tento návrh ale odmítla a novelu prosadila v původním znění, v červenci ji podepsal prezident.

Horní hranice pokuty za geoblocking tedy může činit až tři miliony korun. Evropská komise přišla s tímto návrhem již v roce 2016, po zjištění, že k zeměpisnému blokování dochází na 63 procentech všech zkoumaných internetových stránek. Ukázalo se, že v roce 2015 umožnilo přeshraničním zákazníkům dokončit nákup méně než 40 procent webů. Nařízení v únoru 2018 schválila Rada Evropské unie.

Video: Češi jsou na slevách závislí, nechají se napálit, Black Friday je marketing, říká ekonom

Black Friday je jen marketing, slevy a původní cena se často neliší, jde až o polovinu případů, lidé se snáz nechají nachytat, nakupují už na Vánoce. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy