Coca-Cola kvůli třídění upevnila víčko k lahvi. Nový styl je o zvyku, vzkazuje firma

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
13. 4. 2023 9:09
Nápojářská společnost Coca-Cola zavádí v Česku a na Slovensku úpravu u svých nápojů v PET lahvích. Plastová víčka k nim budou i po odšroubování stále připojena. Společnost tak reaguje na nařízení Evropské unie, které zavádí povinnost tohoto typu uzávěrů pro všechny výrobce s účinností od července příštího roku.
Coca-Cola zavádí neodnímatelná víčka.
Coca-Cola zavádí neodnímatelná víčka. | Foto: Coca-Cola HBC Česko a Slovensko

V současné době se v Evropské unii vytřídí zhruba 30 procent celkového vzniklého objemu plastů. Podle průzkumu společnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, který byl realizovaný v březnu tohoto roku, se více než 13 procent PET lahví dostává do sběrných míst bez uzávěrů. Ty většinou končí ve směsném odpadu a nerecyklují se.

To má změnit nařízení Evropské unie, které vstoupí v účinnost 3. července 2024. Do té doby musí výrobci upravit své výrobní linky tak, aby byla víčka i po odšroubování stále součástí lahve.

Společnost Coca-Cola je první firmou v Česku, která nová víčka zavedla. "Už jsou na trhu několik měsíců a postupně nahrazují obaly s původními víčky. Zhruba v polovině letošního roku budou na trhu už jen nové nápoje s neodnímatelnými víčky," uvádí pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Coca-Coly HBC Česko a Slovensko Václav Koukolíček. 

Nové víčko má stejný systém otevírání jako původní běžný uzávěr. Úprava spočívá v kroužku kolem hrdla lahve, ke kterému je připevněno poutko. To drží uzávěr připevněný k lahvi i po odšroubování. Inovace má zajistit, že se víčko  bude recyklovat společně s lahví. 

Nová víčka se brzy objeví v celém portfoliu společnosti, do toho spadá například Bonaqua, Natura, Cappy, Fanta, Fuzetea či Sprite. Novinku společnost již nějakou dobu testuje například v Itálii.

Podle marketingové ředitelky Coca-Coly HBC Česko a Slovensko Martiny Lovětínské zákazníci novinku vnímají spíše pozitivně, na nový styl víčka je však podle ní nutné si zvyknout. "Víčko je třeba pořádně z lahve odklopit, aby se dalo lehce napít. Ve chvíli, kdy se třeba jen povolí a odšroubuje, tak může být okraj víčka nepříjemný v případě dotyku rtů či tváře, když člověk pije," vysvětluje Lovětínská.

Víčka řeší i další výrobci

Nový uzávěr na druhou stranu může podle firmy předejít ztrátě či znečištění víčka. "Má také praktické výhody například pro osoby s hendikepem nebo řidiče, kteří mohou lahev snadněji znovu uzavřít jednou rukou," doplňuje ředitelka komunikace společnosti Veronika Němcová.   

Na úpravě uzávěrů pracují už i další výrobci. "V současné době probíhá intenzivní vývoj a testování," říká za Mattoni 1873 tisková mluvčí Lutfia Volfová. Společnost musí zajistit úpravu víček u dodavatelů a následně tomu přizpůsobit technologie a linku ve vlastní výrobě. V první polovině příštího roku má být vše připraveno.

Podle Coca-Coly i Mattoni vývoj a použití nového typu víčka cenu lahve s nápojem neovlivní. 

Připoutání víček k PET lahvím není jedinou změnou, kterou se státy snaží bojovat s plastovým znečištěním. V roce 2021 začala v rámci Evropské unie platit směrnice zakazující plastové výrobky na jedno použití jako příbory, brčka či talíře. Zákon byl se zpožděním schválen Senátem ČR a podepsán prezidentem na podzim loňského roku. 

V Česku se také již několik let mluví o zálohování PET lahví a plechovek. Systém by měl fungovat na stejném principu jako vracení skleněných lahví. V Evropě tak již funguje 12 států, minulý rok se jedním z nich stalo například i Slovensko. Zálohování v Česku zatím podporují největší nápojářské firmy, změnu nyní chystá ministerstvo životního prostředí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy