Manipulace s telefonním číslem: zaplaťte

Karolína Kučerová
13. 6. 2006 0:10
Asi si umíte představit situaci, kdy budete potřebovat změnit svoje telefonní číslo: když vás bude pronásledovat neodbytná bývalá přítelkyně nebo odporný úchyl. Může se vám ale také stát, že se budete chtít přestěhovat nebo že budete chtít dělat dojem snadno zapamatovatelným číslem. Víte, na kolik vás podobné "vychytávky" přijdou?

Utajení změnou čísla

Možnost změnit si telefonní číslo nabízejí všichni telefonní operátoři, nikoli ovšem za stejných podmínek. Rozdíl je hlavně v ceně, poplatky za tuto změnu zachycuje následující tabulka. Jinak můžete počítat s tím, že ke změně telefonního čísla dojde v horizontu několika dní.

operátor poplatek za změnu
Český Telecom 119 Kč
Eurotel 589,05 Kč
T-Mobile 1 190 Kč
Vodafone 1 190 Kč

Lepší číslo? Hodně drahé...

Kromě výměny čísla si můžete také připlatit, pokud máte zájem o lepší číslo: o některé z těch, které operátor definuje jako snadno zapamatovatelná, tzv. zlatá. Poplatky za něj se pohybují v horizontu tisíců, jak ukazuje tabulka.

operátor zlaté číslo
Eurotel 5 950 Kč
T-Mobile 5950 Kč (3570 Kč)*
Vodafone 3 570 Kč
* cena se vztahuje k číslům méně atraktivním, tzv. stříbrným

Kdyby vás zajímalo, jak se takové zlaté nebo stříbrné číslo definuje, je to poněkud složité. Obvykle existují jistá rámcová pravidla (šestice stejných čísel, vzestupná nebo sestupná řada, opakující se skupiny čísel, dvojice stejných čísel atd.), někde se do posouzení vkládá i úsudek pracovníků infolinky.

Pokud máte zájem o číslo, které není výjimečné, ale chcete si ho zvolit sami (například nechat si číslo, které jste měli dosud, pouze s konkurenční předvolbou), můžete být také nuceni vytáhnout pár korun z kapsy.

operátor číslo dle výběru
Eurotel 1 190 Kč
T-Mobile 5 950 Kč
Vodafone zdarma

U Českého Telecomu to s volbou čísla můžete leda zkusit: uvést do objednávky, co byste si představovali. Pokud by to ale bylo technicky možné, mohou se zaměstnanci pokusit číslo nastavit, v současnosti ovšem volba čísla není běžně poskytovanou službou. Důvod tohoto omezení? Je to technicky špatně proveditelné.

Stěhování? Přeložte si linku

U mobilních operátorů to není právě aktuální, s pevnou linkou se vám nicméně může stát, že při stěhování budete řešit nepříjemný problém: chcete mít i nadále své číslo. Počítejte s tím, že přeložení telefonní stanice bude něco stát. Pokud se Telecomu upíšete alespoň na rok, přijde vás přeložení linky na 296,90 Kč, pokud si závazek nedáte, za přeložení zaplatíte 1783,81 Kč.

Přesunout si přitom nemůžete každou linku, stěhovat se se stejným číslem můžete jen v rámci telefonního obvodu, tedy přibližně na ploše bývalých krajů. Předvolby krajů na pevných linkách jsou totiž neměnné, takže dramatická migrace není technicky možná.

POZOR: Pokud byste se chtěli stěhovat s linkou, ke které je zřízeno ADSL, připravte se na komplikace (zvlášť jestli máte službu sjednanou se závazkem). Musíte totiž nejdřív rychlý internet zrušit (trvá to obvykle 5 pracovních dnů, někdy ale i víc), pak se teprve dá přenášet linka. Pokud jste měli smlouvu na dobu určitou, může od vás poskytovatel služeb ADSL vyžadovat i sankční poplatky.

Přenos čísla: "zdarma"

I když se jedná o poněkud jinou situaci, je tu na místě zmínit, že číslo můžete nejen měnit, ale taky naopak zachovávat při změně mobilního operátora. Novinka z letošního ledna přišla operátory na pěkných pár milionů, od "přenášených" klientů ale nechtějí téměř nic.

za přechod k Eurotelu T-Mobile Vodafonu
tarif zdarma (95 Kč za aktivaci čísla) 1 Kč 1 Kč
předplacená karta zdarma (300 Kč za SIM s kreditem 300 Kč) 199 Kč 1 Kč

Zadarmo ani kuře...

Poplatky za změny telefonních čísel jsou jen dalším důkazem toho, že v telekomunikacích je toho zadarmo jen málo. Výrazné rozdíly v poplatcích mezi některými operátory navíc dokazují, že ceny asi nebudou odvozeny od "skutečných nákladů."

 

Právě se děje

Další zprávy