Podpis v práci nepomůže. Pět situací, kdy musí i zaměstnanci podat daňové přiznání

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 2. 2019 6:37
Za většinu zaměstnanců vyřizují roční daňové záležitosti mzdové účetní ve firmách. V některých případech, a je jich čím dál tím více, si ale musejí daně řešit sami. Přečtěte si, zda se tato povinnost netýká právě vás.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Práce pro více zaměstnavatelů

"Pokud byla v některém měsíci roku 2018 vykonávána práce pro dva zaměstnavatele současně a z obou příjmů byla odvedena zálohová daň z příjmu, vzniká zaměstnanci povinnost podat daňové přiznání, a to bez ohledu na životní situaci," říká daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. 

Stále více lidí si přitom ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává například  zkráceným úvazkem pro jiného zaměstnavatele, prací na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

Povinnost podat daňové přiznání kvůli práci pro více zaměstnavatelů najednou mají i student nebo důchodce. A je potřeba, aby si vyžádali potvrzení o zdanitelných příjmech od všech.

"Pokud poplatník nepodepsal prohlášení k dani, při nízké hrubé měsíční odměně se z pracovních dohod neodvádí daň zálohová, ale srážková. V takovém případě nevzniká povinnost podat daňové přiznání. To platí pro přivýdělek na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně a dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 2 500 korun," doplňuje Gabriela Ivanco. 

 

Právě se děje

Další zprávy