Jak naspořit dětem do 18 let co nejvíc peněz: nabízí se zlato, fondy ale i "penzijko"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
31. 10. 2018 6:12
Kam ukládat peníze dětem, aby v 18 letech dostaly co nejvíce peněz? Podívejte se na možnosti a porovnejte výnosy.
Foto: Aktuálně.cz

Alternativní investice - jako na houpačce

Další z možností, jak ukládat finanční prostředky, jsou alternativní investice. Hrají tu roli hlavně záliby rodičů - nabízejí se investice do umění, aut, starožitností, ovšem na pravidelné spoření se z této oblasti hodí asi jen spoření do zlata, případně do stříbra.

Jeho výhodou je uchování hodnoty v čase, především z dlouhodobého hlediska. Cena zlata není ovlivněna ani politickými, ani ekonomickými turbulencemi. Většinou platí, že v době vysokých úrokových sazeb ceny drahých kovů klesají nebo stagnují, v době uvolněné měnové politiky a nízkých úroků jejich cena roste.

  • Cenu, jakou bude mít naspořené zlato po 18 letech, tak nelze přesně určit, je to závislé na mnoha faktorech.

"Pokud se tedy rozhodnete spořit dítěti do zlata od narození, tak po 5 letech při pravidelné měsíční splátce ve výši tisíc korun dostanete 33 kusů zlatých investičních mincí o hmotnosti 1/25 troyské unce nebo slitky, které si můžete odnést domů, případně nechat v trezoru a spoření znovu obnovit. Vždy jde o pětiletý horizont," říká Petr Kejzar z České mincovny.

A ke zlatu doplnění: Zatímco u mincí je v případě prodeje nutné hledat kupce, kterému se budou líbit nebo se mu hodí do sbírky, slitky mají širší okruh zájemců.

 

Právě se děje

Další zprávy