Hypotéky budou dostupnější. Zrušení jednoho pravidla ale trhu pomůže jen mírně

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 6. 2023 10:50
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek zmírnila pravidla pro poskytování hypoték. Od července už nebude vyžadovat od žadatelů splnění limitu výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Ostatní pravidla zůstávají v platnosti. Experti se shodují, že krok oživí trh s hypotékami jen mírně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera pomůže zrušení limitu DSTI spíše specifické skupině zájemců o hypotéky, které jeho oficiální platnost neumožňovala si hypotéku pořídit. "Jim banka po individuálním posouzení vyhodnotí, že je pro ně hypotéka s těmito parametry zvládnutelná (například živnostník využívající 60procentní nákladový paušál, jehož reálné náklady jsou nižší)," říká.

Zrušení limitů DSTI tak podle něj patrně v příštích měsících přinese určité zvýšení hypoteční aktivity, na druhou stranu hlavním omezujícím faktorem zůstávají vysoké úrokové sazby, které stagnují poblíž šestiprocentní hranice. Nelze tak očekávat, že by se hypoteční trh výrazněji v druhé polovině roku zotavil, dodal.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil míní, že se ČNB zrušením limitu DSTI nesnaží stimulovat aktivitu na hypotečním trhu. V situaci dvouciferné inflace a nadále vysokých cen nemovitostí by podle něj takový krok ani nedával příliš smysl. ČNB má v mandátu výhradně předcházení riziku finanční nestability. "Jelikož z tohoto směru riziko aktuálně nehrozí, je uvolnění nadbytečné regulace správným krokem," podotkl.

ČR měla prakticky nejtvrdší podmínky pro hypoteční úvěry v celé Evropě, proto byla ČNB dlouho atakována bankami, hypotečními společnostmi atd. k uvolnění této regulace, uvedl ředitel realitní společnosti Century 21 Tomáš Jelínek. Zrušení DSTI je prvním krokem uvolnění.

"Tento limit je základním parametrem, který posuzují samotné banky a vždy bylo rozumné tento parametr ponechat na poskytovateli hypotečního úvěru a jeho určení dozorčím orgánem (ČNB) bylo od počátku nesmyslné," doplnil. Další parametry podle něj ale i nadále určují cenu, na kterou dosáhnou běžní žadatelé o hypotéku.

"Díky zrušení limitu DSTI dosáhnou na úvěr klienti, kteří splácejí i více úvěrů. Ti mají tedy vyšší měsíční závazky a jsou již zadluženi a někteří i předluženi. To si ale pohlídají banky, u kterých mají úvěr," připomněla specialistka na hypotéky ve společnosti FinGO Jana Vaisová. Pro oživení trhu by však bylo lepší, kdyby se změnily i ty ostatní parametry, zejména DTI (limit celkového dluhu žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu), aby klient dosáhl na vyšší úvěr, poznamenala.

Rozhodnutí ČNB se velmi pravděpodobně promítne do většího zájmu klientů bank o hypoteční úvěry, protože právě ukazatel DSTI hraje v dostupnosti hypoték, uvedl vedoucí hypotečních služeb Air Bank Marek Richter. Snižování sazeb by podle něj mohl způsobit pouze konkurenční boj mezi bankami, protože ceny zdrojů jsou stabilní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy