Expert online: Finanční krize zlevní hypotéky

Ekonomika Ekonomika, Red eko
17. 9. 2008 12:00
Hostem Aktuálně.cz byl analytik Poštovní spořitelny

On-line rozhovor - Amerika se zmítá ve finanční krizi a strhává s sebou i okolní svět. Burzy hlásí obrovské propady. V Praze dokonce včera zastavili obchodování s tituly dvou firem.

Za jediný víkend padly dvě více než stoleté investiční banky - Lehman Brothers úplně a Merrill Lynch, kterou koupí zachraňuje Bank of America.

Ztráty finančního sektoru se počítají na stovky miliard dolarů. Celosvětové ztráty na burzách pak dokonce v bilionech.

Kdy se svět z krize vymaní? Padne další banka? Kolik to ve finále bude stát? Je krize důkaz, že nelze žít na dluh? Jak zasáhne původně americký problém okolní svět a jak dopadne na Česko? Pocítí ji i české peněženky?

Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídal hlavní analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Foto: Reuters
Speciál týdne: Krize v USA ochromila burzy celého světa

Odpovězeno: 17. 09. | 09:00Autor: Hanka

Otázka: Co říkáte na fondy pioneer, hrozí jim reálně propad/krach? a co na české banky, stav.spořitelny, penz.fondy? Uniqa, Axa? jak moc velké riziko zde vidíte pro jejich klienty?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Dobré ráno, u většiny investičních společností žádné mamutí problémy nehrozí. Platí to především pro české banky, které jsou velice dobře vybaveny kapitálem, mají v portfoliu relativně konzervativní úvěry a na účtech dostatek likvidity.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:03Autor: Jirka

Otázka: Jaký dopad krize bude mít na podílové fondy : pioneer dynamický fond, sporotrend, český akciový ING. Bude kurz dolaru růst, či ztrácet vůči naší koruně? Děkuji.

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Na konkrétní fondy bohužel odpověď dát nedokážu. Obecně vlivem krize v posledním měsíci hodně ztratily všechny akciové fondy, nehledě na to, jaká společnost je spravuje. Ohledně dolaru jsem optimista, dokáže již dnes dobře profitovat z vysoké averze k riziku a v budoucnu mu může hrát do karet i neodvratně se blížící snižování sazeb v eurozóně. Bude tak podle mého názoru získávat jak vůči euru, tak vůči české koruně.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:05Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den, dá se předpokládat vliv na úvěry, především hypoteční? Jaký by byl odhad?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Výhledově se dá čekat zlevňování peněz - centrální banky po celém světě dříve nebo později sáhnou ke snížení úrokových sazeb a hypotéky zlevní.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:09Autor: nitramt

Otázka: Dobry den,
1)vzhledem k zakrokum americke vlady a Fedu, da se ocekavat pokracovani krize ci spise jeji odsunuti na pozdejsi casy?
2)neni takzvana zachrana Merill, temer duvodem k zalobe akcionaru Bank of Amerika na jeji managment?
3)Plati stale pravidlo: "kdyzd delate prusvih musite udelat velky"?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Americká krize má původ na realitním sektoru, kde bylo v minulosti poskytnuto velké množství problémových úvěrů. Odpíchnutí ode dna proto bude muset začít také tam, osobně sleduji nejvíce, jak se vyvíjí ceny a zásoby neprodaných domů v USA. V posledních měsících došlo k mírnému zlepšení.
Akcionáři Bank of America mohou být s rozhodnutím svého managementu nespokojeni, ale na první pohled předražený nákup Merrill Lynch se dlouhodobě může ukázat jako strategicky správný. Žalobu samozřejmě vyloučit nelze.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:13Autor: LEO

Otázka: Může se stát, že když v americe padne třeba banka GE, která je i v ČR, že padne i tady? Tzn. Co se stane když padne mateřská banka v zahraničí, jak to ovlivní dceřině banky v ČR? Jak je chráněn český bankovní trh.

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: To neznamená, že by klienti automaticky přišli o své vklady. Pobočky zde fungují jako samostatné entity, které podléhají regulaci ČNB ohledně kapitálové přiměřenosti a jiných kritérií. Pokud by skutečně padla větší zahraniční banka, která je přítomna i v ČR, je pravděpodobné, že by její obchody a klienty převzal/odkoupil jiný subjekt na domácím trhu.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:17Autor: grőssling

Otázka: ČLR je prý největší zahraniční věřitel USA. Jak se její ekonomiky dotknou ztráty, které tam utrpí a jak se projeví současná finanční krize na zpomalení čínské ekonomiky ?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Ćína a mnoho jiných asijských ekonomik drží značnou porci amerických dluhopisů. Obyčejně má ale kvalitnější státní cenné papíry nebo cenné papíry se státní zárukou. Pro Čínu by bylo horší, kdyby se americká vláda rozhodla odstoupit od svých garancí za dluh hypotéčních gigantů Fannie Mae Freddie Mac, který má v portfoliu Číňanů slušnou váhu. Krach Lehman Brothers tak bolestivý rozhodně není.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:22Autor: petr

Otázka: Pokud budeme hovořit o fázi recese ve většině světa, jak dlouho trvá (po jak dlouhé době nastupuje konjunktura)? Jak se v této fázi obvykle chovají ceny nemovitostí ?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Ceny nemovitostí jdou v v recesi dolů nebo stagnují, jsou ale známy i případy mírného růstu - trh od trhu je na tom trochu jinak a hodně záleží na tom, jak kvalitně byly v minulosti investice do nemovitostí financovány.
Asi bych trochu oponoval tomu, že většina světa se nachází v recesi. Z pohledu klasické definice recese - dva mezikvartální poklesy HDP po sobě - je problematické vyhlásit recesi i v USA. Svět ale slušně šlape na brzdu a na mnoha místech světa recesi skutečně můžeme pozorovat. Ode dna se odrazíme podle mého názoru na těch místech, kde problémy vznikly - na americkém realitním sektoru. Tam vidím prostor pro stabilizaci do konce roku. Následné oživení pak zasáhne pravděpodobně nejdříve Ameriku v polovině roku 2009, Evropa se jako vždy trošku zpozdí...

Odpovězeno: 17. 09. | 09:26Autor: Embant

Otázka: AMCICO, Česká republika - může padnout rovněž, nebo jsou úspory v něm, jak tvrdí jeho zaměstnanci, garantovány ČSNB?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: V teoretickém případě krachu mateřské AIG, která nakonec po zásahu americké administrativy přežije, by byla česká část pravděpodobně v likvidačním řízení prodána jako samostatný celek a vklady by byly garantovány. Tato otázka je ale po nočním zásahu Fedu a amerického ministerstva financí už čistě v rovině teorie.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:28Autor: Petr

Otázka: Dobry den,
Zil jsem ve " statech" a studoval tam asi 3 roky a byl ve sve podstate exot, ktery nemel creditnich karet plnou penezenku a neplatil dluh jedne druhou... Myslite si, ze lide v CR jsou chytrejsi nebo se bojime jit do risku?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Averze k riziku je zde rozhodně vyšší a lidé mají daleko menší chuť se zadlužovat. Asi bych neřekl, že jsem chytřejší, ale určitá vyšší opatrnost obyvatel i bank se nám teď hodí.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:36Autor: davis

Otázka: zdravim, kam ted investovat? komodity??

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Zdráhám se poskytovat absolutně platné rady pro každého typu teď komodity, teď akcie... Každý investor si musí nejprve sám pro sebe určit, kolik prostředků chce investovat a především za jakou dobu bude očekávat zhodnocení. Od toho se odvíjí určitá prahová míra rizika, kterou by při svých investicích neměl překročit.
Pokud budete chtít podstoupit větší riziko a nevadí vám, že krátkodobě proděláte, vsadil bych na akcie. Světová ekonomika je sice v útlumu a ještě nějaký ten pátek bude, to co zažíváme nyní je ale totální výprodejní panika, která tvoří ty nejlepší příležitosti k nákupu. A i ze zkušeností z minula víme, že se akciové trhy obyčejně obracejí v dalekém předstihu před tím, než se reálná ekonomika odrazí ode dna.
Pokud jste konzervativnější investor a chcete mít své peníze z 99,9 % k vybrání zpět každý týden, držte se hotovosti a počkejte až akcie jasněji označí své dno. Komoditám bych se osobně vyhnul, myslím, že mají před sebou ještě alespoň jeden větší výprodej.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:40Autor: Petr Jindra

Otázka: Je současná krize důkazem neoliberálního omylu?
Přenese se finanční krize do průmyslu?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Finanční krize už skrze zaseknutí úvěrového kanálu průmysl, ale i širší americkou ekonomiku ovlivňuje. Neřekl bych, že je důsledkem neoliberálního omylu, ale spíše nešťastné kombinace špatné regulace nových investičních instrumentů (CDO, SIV), příliš uvolněné měnové politiky a zvráceného mechanismu fungování dvou hypotéčních agentur Fannie Mae a Freddie Mac. Je důležité, aby se pro příště americká administartiva - jak Fed, tak ministerstvo financí - z této krize poučila.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:45Autor: Beneš

Otázka: McCain řekl v pondělí v Orlandu že je třeba podpořit tvrdě pracující americký lid a odsoudil Wall Street. Měl jsem pocit, že jsem slyšel Gottwalda. Pane ekonome ptám se ve stylu filmu Palíšků."Kde udělali američtí soudruzi chybu.",

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Jak jsem odpověděl v předešlých otázkách, šlo především o špatnou nebo neexistující regulaci nových investičních instrumentů a příliš levné peníze dlouho po odeznění minulé recese. To co se děje poslední rok je již pouze sklízení kyselého ovoce, ve kterém někdo obstojí lépe a jiný hůř. Mezi americkými investičními bankami se podle mého názoru vcelku zdravě pročistilo hrací pole a zůstali pouze dva nejschopnější hráči (Goldman Sachs a Morgan Stanley), kteří nakonec z celé krize mohou v delším období profitovat.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:48Autor: Josef Nováček

Otázka: Mám prosperujici podnik, se kterým vstoupím na burzu, burza padne. Výroba mého podniku a odbyt jsou stále dobré. Jak to, že zkrachuji? Nechápu, jak může mít burza takový vliv na fungující podniky.

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Pokud máte prosperující podnik, který dál běží, jako by se nechumelilo, nemusí vás pád burzy vůbec zajímat. Problém je, že když kolem vás padá jedna společnost za druhou, pravděpodobně nezůstanete ani vy zcela imunní a vaše akcie mohou padat do té doby, dokud investorům svou imunitu jasně nedemonstrujete například slušnými pololetními výsledky. Takže dobrý podnik nezávislý na současné americké realitní krizi se nemá v zásadě čeho bát.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:55Autor: Jiří Kristek

Otázka: Obvykle jsou v Česku noviny plné liberáních všeználků z bank a různých analytiků teď nic. Kdy konečně vystoupí někdo , aby vysvětlil co se děje? By the way: Co říkáte na, nyní k dokonalosti zavedený vzorec nového hospodářškého systému, " privatizace zisků a socializace ztrát"?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Sooučasná vysoká aktivita americké administrativy a záchrana celé řady soukromých podniků skutečně může z evropské perspektivy vypadat trochu zvláštně - Amerika přece vždy kladla daleko větší důraz na řešení problému tržními silami. Na druhou stranu, jak už jsem se snažil naznačit, současné problémy mají původ a příčiny čtyři až pět let nazpátek. V dnešní době už americké administrativě nezbývá moc možností na výběr. Když už jednou hoří les, musíte hasit ať se děje, co se děje. Nedokážu si představit nikoho ze srdnatých zastánců volného trhu, že by v kůži Hanka Paulsona(americký ministr financí) nechal největší pojišťovnu ve své zemi padnout.

Odpovězeno: 17. 09. | 09:58Autor: J. Havrda

Otázka: Dobrý den, prosím, podle Vás, je DNES den vhodný k investici do akciových podílových fondů, nebo je třeba ještě počkat? Děkuji.

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Jinými slovy se mě ptáte, zda akcie dosáhly svého dna. Popravdě, kdybych si tím byl úplně jistý, půjčím si hromadu peněz a začnu okamžitě nakupovat. Trefit dno je ale úkol téměř nadlidský, a tak vám nechci dávat žádnou jednoznačnou radu. Osobně již současnou paniku k nákupu akcií a akciových fondů využívám.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:02Autor: martin

Otázka: dobrý den, je běžné že se střídá prosperita a recese, nicméně tato nabrala podstatně větších rozměrů. Dá se srovnat Černým pátkem 1929 a zasáhne celý svět včetně nás? Jak to zapůsobí na Čínu? Nezhroutí se kolos na hliněných nohou? děkuji a přeji krásný den!

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Srovnání s černým pátkem není úplně namístě a ani dopady do hospodářství podle mého názoru nebudou tak drastické. Propady akcií sice působí negativně na většinu amerických domácností podobně jako při jiných recesích, na straně druhé za poslední dva měsíce Američanům výrazně zlevnil benzín a i spotřebitelská důvěra zaznamenává určitá zlepšení. Současně počítám s tím, že se do konce roku může odrazit ode dna americký realitní trh. Situaci sice bude komplikovat rostoucí nezaměstnanost a dražší úvěry, ale recese a la třicátá léta se nebojím.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:05Autor: Dominique

Otázka: Je v současných dnech ve světě nějaká ekonomika, které se krize nedotkla, pravděpodobně nedotkne a poroste? Nebo je už celý svět navázán na americkou tak silně?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Ekonomik, které rostou je celá řada. Příkladem může být náš region, kde Česko, Polsko i Slovensko dál rostou slušným tempem, jenom vlivem zahraniční krize svá tempa růstu zpomalují. Tuto situaci sice neodráží náš akciový trh, ale ten z velké části reflektuje spíše náladu na globálních trzích. Kromě střední Evropy je tu stále Čína a jiné asijské země, které také zpomalují, ale jejich tempa růstu jsou jen těsně pod hranicí 10 %.

Odpovězeno: 17. 09. | 10:09Autor: Jirka R.

Otázka: Dobrý den, je možné, že pokud "totalitní" Čína, největší sponzor USA úmyslně znehodnotí svoji měnu prodejem zásoby USD ve výši 1.8 Bilionu a smění je za jinou měnu, bude to znamenat ovládnutí USA silou své ekonomiky za cenu poškození vlastní?
Byla by to byla nejrychleji vyhraná válka v dějinách??

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Čína nemá příliš velkou možnost směnit svoje dolary za něco jiného. Cenných papírů denominovaných v eurech nebo jiné významnější měně je daleko, daleko méně. Současně by také skutečně vcelku nelogicky znehodnotila kupní sílu svých mamutích devizových rezerv. V neposlední řadě by jednorázový propad dolaru byl výborným impulsem pro americké exportéry a americkou ekonomiku by to spíše nakoplo k lepším výkonům než poškodilo...

Odpovězeno: 17. 09. | 10:15Autor: Milan

Otázka: Jaký pokles cen nemovitostí lze očekávat v Evropě (např. ve Francii) a zejména v České republice?

Jan Bureš, Poštovní spořitelna: Trhy nemovitostí jsou dosti různé. To platí i v samotných Spojených státech - souhrnné statistiky sice ukazují na hrozivé propady cen, ty jsou však taženy zejména několika problematickými oblastmi. V takové Montaně nebo ve státu New York ceny prakticky neklesaly. Stejné je to s Evropou - zasaženo bude pravděpodobně především Irsko, Španělsko a Británie, kde byl růst cen nemovitostí nejvyšší. Na druhé straně Česká republika a řada dalších zemí, kde ceny sice rostly také rychle, ale investice do bydlení nejsou spojeny s nekvalitními úvěry, zažije spíše stagnaci na trhu s realitami. Určité riziko spatřuji pouze ve vysokém počtu nově postavených domů, který může v některých lokalitách v tomto a příštím roce přispět k mírnému poklesu cen.
Vážení čtenáři díky za otázky, těším se na příští setkání

 

Právě se děje

Další zprávy