Současná pravicová vláda se rozhodla snížit rodičovský příspěvek a odbourání dalších sociálních dávek a příspěvků. Důvodem je snaha o snížení obrovského schodku státního rozpočtu a snaha zavést rovnou daň. Tyto podpory pro rodiny s dětmi však byly přijaty teprve loni a jejich hlavním cílem je podpořit zvýšení porodnosti v ČR. Současná situace je totiž alarmující. Při současném tempu úbytku obyvatel bychom mohli téměř jako Češi vymřít během 150 let.
Fakt, že zatím nevymíráme zachraňují cizinci, kterých jen za tento rok v naší zemi legálně přibylo 30 000. Do budoucna však ani přistěhovalectví fakt vymírání a ubívání naší populace zcela nezastaví.
Jaká je současná situace
Od začátku devadesátých let klesá každoročně množství nově narozených dětí. Ze 150 tis. dětí ročně, které se rodily ještě v průběhu osmdesátých let, se nyní rodí v průměru méně než 100 tis. Jedna žena tak má za celý život pouze 1,22 dítěte, což nás řadí mezi 3 poslední místa na světě.
Za námi už je pouze Čína, kde je však porodnost tvrdě regulována a Ukrajina. Evropský průměr pak je 1,42 dítěte na ženu. Z uvedeného je zřejmé, že v ČR nefunguje účinná propopulační politika ani podpora rodiny. Navíc každý rok zemře o 15 000 lidí více, než se narodí, a tento rozdíl se neustále zvyšuje.
Bezpochyby se jedná o negativní jev, který už nyní způsobuje nepříjemnosti nejen hospodářství, ale i každému z nás. Tento trend se bude bohužel v budoucnu ještě více prohlubovat. Pokud by nastolený trend přetrval, měla by ČR v roce 2300 pouze 60 tisíc obyvatel!
Velké možnosti, které se otevřely po pádu komunistického režimu, nutně vedly k přehodnocení cílů a náplně života mnoha mladých lidí.
Proč nemají mladé rodiny děti?
Finanční a materiální hledisko je nepochybně velmi důležité a lze říci, že v současné době ovlivňuje většinu rozhodnutí lidí. Ovlivňuje tedy finanční stránka i rozhodnutí mladých lidí, zdali mít, či nemít děti a kdy? Nepochybně ano. Dle statistik patří mladé rodiny s dětmi vedle důchodců ke skupině nejvíce ohrožené nízkou životní úrovní.
NÁŠ TIP: Spočítejte si svou čistou mzdu
Celkový příjem rodiny s každým narozeným dítětem tedy významně poklesne, přičemž se v důsledku narození dítěte zvýší i životní minimum rodiny, která tak spadne do sociální sítě. V případě nezaměstnanosti jednoho z rodičů se problémy ještě zvýrazňují a celá rodina se tak stává závislou na státních sociálních dávkách.
Dalším velkým problémem mladých rodin je cena nového bydlení, která mnohdy přesahuje 1 milion korun, a pro mladé rodiny se tak stává reálně nedostupným.
Představuje nízká porodnost problém?
Rozhodnutí mladých lidí odkládat dítě na co nejpozdější dobu je tedy pochopitelné. Faktem zůstává, že nezmění-li se v dohledné době životní styl a finanční situace mladých rodin, hrozí skutečně ve střednědobém výhledu velký populační úbytek obyvatel. Dalším výsledkem pak bude zvýšení podílu lidí nad 60 let, který v budoucích desetiletí dosáhne až 40 % celkové populace.
Je otázkou, zda zvýšená produktivita rostoucí současným tempem (5-6 % ročně) dokáže tyto lidi uživit. Problémy s vyplácením důchodů a deficitem důchodového účtu jsou již nyní hodně vysoké. Příliv cizinců problém poklesu populace rozhodně nevyřeší, může ho však částečně zmírnit.
Jak chce vláda podpořit zvýšení porodnosti?
Je jistě dobrou zprávou, že si stát v rámci daňových změn vzpomněl svými posledními návrhy i na rodiny s dětmi a místo zvyšování daní přináší i pozitivnější přístup. Dle nových změn si rodiny, ve kterých rodiče pracují, mohou snížit daně o 890 Kč měsíčně na každé dítě.
Důležité je, že se nejedná o odčitatelnou položku, která by umožnila pouze snížení základu daně, ale o celou částku se snižuje přímo daň z příjmu. Rodiny tak ušetří výrazně více. Uvedené opatření má na rozdíl od dětských přídavků výhodu v tom, že podporuje i pracovní a výdělečnou činnost rodičů. Negativním opatřením je snížení porodného až na 13 000,- Kč (z původních 17 000,- Kč).
|