Jak na odpočet daní. Češi darovali Ukrajině miliardy, slevu si ale letos neuplatní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 3. 2022 7:56
Dary snižují daňový základ a přinášejí tak daňovou úsporu. Za loňský rok je možné si odečíst víc než před dvěma lety, a to kvůli novele zákona reagující na pandemii koronaviru. Letos byl zákon změněn také v souvislosti s množstvím darů poskytnutých pro Ukrajinu. Ty však přinesou dárcům úsporu na daních až v příštím roce. Jak na odpočet daní, ukazujeme v dalším díle daňového speciálu.
Foto: Shutterstock

Dary patří mezi nezdanitelné položky snižující daňový základ. V praxi to znamená, že každá tisícikoruna poskytnutá formou daru přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun. Lidem s daňovým základem za loňský rok nad částku 1 701 168 korun pak ve výši 230 korun.

"Při uplatnění daru v daňovém přiznání je nutné k daňovému přiznání přiložit příslušný doklad opravňující ke snížení daňové povinnosti, například darovací smlouvu," připomíná Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Aby bylo možné si snížit roční daňový základ o dary, tak musí být podle Ivanco splněny zákonné podmínky - tedy účel daru, příjemce daru a částka daru. Mezi legislativou podporované účely daru patří zejména humanitární a charitativní účely, věda, kultura, školství, sociální účely, zdravotní účely nebo ekologické účely. 

Dar je možné poskytnout příjemcům, které vyjmenovává zákon o dani z příjmů. Nejčastěji jde o právnické osoby se sídlem v Česku nebo v zemích Evropské unie, které jsou pořadatelé veřejných sbírek podle zákona, a pak také o školy, obce a kraje. 

"Za rok 2021 může částka daňového odpočtu formou daru činit maximálně 30 procent základu daně a minimálně musí činit dvě procenta základu daně nebo 1000 korun," upřesňuje Gabriela Ivanco. U právnických osob jsou to minimálně dva tisíce korun. 

Dary snižují pouze základ daně pro výpočet daně z příjmů, na výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění nemají dary žádný vliv. 

Další nezdanitelné položky

Daňové odpočty jsou uvedeny v paragrafu 15 zákona o dani z příjmů a mimo dary v praxi nejčastěji snižují daňový základ zaplacené úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření a zaplacené příspěvky na životní pojištění.

Všechny daňové odpočty se uplatňují až za celý rok v daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně a vždy je nutné nárok na snížení daňového základu doložit příslušným potvrzením - například potvrzením od banky, penzijní společnosti nebo pojišťovny. 

"V praxi uplatňují někteří daňoví poplatníci všechny daňové odpočty a dosáhnou tak již na velmi zajímavou souhrnnou daňovou úsporu," podotýká Ivanco.

Mimořádné navýšení odpočtu darů se prodlužuje

V minulosti bylo možné dary odečíst do výše maximálně 15 procent základu daně u fyzických osob a 10 procent u právnických osob. Kvůli pandemii koronaviru byla přijata novela, která maximální sazbu zvýšila právě na 30 procent, ovšem pouze pro roky 2020 a 2021.

Podle zástupců Asociace veřejně prospěšných organizací ČR tato novela pomohla udržet objem darů poskytnutých na veřejně prospěšné účely na zhruba stejné úrovni jako před pandemií.

Na začátku letošního března vláda schválila prodloužení této možnosti odepsat si ze základu daně vyšší částku i pro rok 2022. Tentokrát je to kvůli velké vlně pomoci Ukrajině. Zákon se dočkal i dalších změn, které budou platit mimořádně. 

Pomoc Ukrajině je rekordní, odrazí se v daních

Češi už darovali na pomoc Ukrajině 2,7 miliardy korun, což je rekordní suma. Poskytnuté dary v letošním roce jim ale sníží daňovou povinnost až příští rok. Už teď je ale dobré si potvrzení o poskytnutí daru pro Ukrajinu uschovat pro příští rok. 

Na rozdíl od dosud platných norem, kdy bylo možné poskytnout dar jen institucím se sídlem v Česku nebo EU, nově se bude daňový odpočet týkat i darů poskytnutých přímo státu Ukrajina, územně-správnímu celku státu Ukrajina nebo právnickým osobám se sídlem na území státu Ukrajina. 

"Kromě stávajících vyjmenovaných účelů je v případě schválení novely možné od základu daně odečíst také hodnotu daru, který byl poskytnut na podporu obranného úsilí státu Ukrajina. Tím se rozumí například zbraně, munice, vojenské příslušenství a cokoliv dalšího, co může pomoci státu Ukrajina při
obraně ve válečném konfliktu," upozorňuje Zenon Folwarczny, partner a vedoucí daňového oddělení společnosti BDO. 

Předmětem daru bývají nejčastěji finanční prostředky, ale darovat lze i jakékoliv předměty či služby. Ovšem v případě nepeněžních darů vzniká otázka jejich hodnoty.

"Fyzická osoba darující část svého 'soukromého majetku' může odečíst tržní cenu nepeněžitého daru. U podnikajících fyzických osob a u právnických osob je to daňová zůstatková cena majetku," dodává Zenon Folwarczny.

 

Právě se děje

Další zprávy