ČNB: Stavební spořitelny mohou ukončit smlouvu kdykoliv

Petr Kučera Petr Kučera
21. 10. 2013 14:20
Buřinka ruší starší smlouvy s výhodným úročením s odkazem na obchodní zákoník.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stavební spořitelny mohou vypovědět smlouvu s klientem prakticky kdykoliv, pokud se o tuto možnost samy nepřipravily ve smlouvě nebo svých všeobecných podmínkách. Vyplývá to z vyjádření České národní banky, která nad činností stavebních spořitelen dohlíží.

Na stavební spoření se totiž vztahuje obecná úprava v obchodním zákoníku týkající se výpovědi smlouvy o běžném účtu. "Smlouva o stavebním spoření naplňuje pojmové znaky smlouvy o vkladovém účtu," uvádí Česká národní banka ve svém stanovisku, jímž reaguje na časté otázky veřejnosti.

Podle § 715 odst. 2 obchodního zákoníku může banka smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva pak zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu. Stavební spořitelna je přitom podle zákona bankou.

Chybí-li jiná úprava, platí obchodní zákoník

Oblast stavebního spoření sice upravuje speciální zákon o stavebním spoření, zvláštní ustanovení o výpovědi smlouvy však neobsahuje, takže platí obecná úprava v obchodním zákoníku. Ovšem jen tehdy, když si spořitelna s klientem nedohodla jiné podmínky.

"Ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku je totiž takzvaným dispozitivním ustanovením, od kterého se smluvní strany mohou odchýlit," zdůrazňuje Česká národní banka. Podmínky uzavírání smluv a postup při jejich změnách a ukončování musí spořitelna specifikovat ve svých všeobecných obchodních podmínkách, na něž odkazuje smlouva s klientem.

Pokud tedy smlouva či všeobecné podmínky stanoví delší výpovědní dobu nebo výpověď zakazují, nelze podle zmíněného ustanovení obchodního zákoníku postupovat.

Buřinka zašla nejdál, smlouvy ale ruší i konkurenti

Na uvedenou obecnou úpravu odkazuje Stavební spořitelna České spořitelny, když letos začala vypovídat smlouvy klientům s vysokou úrokovou sazbou. Jde o takzvané přespořené smlouvy, které už dosáhly takzvané cílové částky.

Stavební spoření se uzavírá na dobu neurčitou. Takzvaná vázací doba sice činí šest let, ovšem i po ní může klient ve smluvním vztahu pokračovat. Lidé tak nadále mohou využívat výhody úrokových sazeb z minulosti (včetně úrokového zvýhodnění až 4,5 procenta ročně), které už neodpovídají současné situaci na trhu, kde sazby klesly na rekordní minimum.

Právě "Buřinka" zatím zašla při výpovědích smluv nejdál. Konkurenti dosud využívali jen svých všeobecných obchodních podmínek, nebo - jako Českomoravská stavební spořitelna - vyzvali klienty, aby obnovili pravidelné spoření.

Právní poradce sdružení dTest Miloš Borovička nicméně před pár týdny upozornil, že u části smluv, které Stavební spořitelna České spořitelny vypovídá, nemusí odkaz na obchodní zákoník obstát. Staré obchodní podmínky jí totiž nedovolují vypovědět službu bez udání důvodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy