Chceme Babišovu cenu. Na T-Mobile se vrhli nespokojení klienti, firma je odkazuje na ceník

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 4. 2017 14:30
S cenou 163 korun měsíčně za neomezené volání a 10 GB dat k tomu vyhrál T-Mobile soutěž pro zaměstnance ministerstva financí. O stejné slevy se teď hlásí i "běžní" zákazníci, kteří podle ceníku mají platit 800 korun a ještě za to dostanou výrazně menší porci dat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští spotřebitelé se inspirovali úspěchem ministra financí Andreje Babiše. Ten se v úterý pochlubil novou cenou mobilních tarifů pro "své" úředníky. Zakázku ministerstva vyhrál T-Mobile s tarifem za 54 korun měsíčně za neomezené volání a k tomu tři nebo 10 GB dat za 32 nebo 109 korun.

Běžné zákazníci se hned začali na operátora obracet s dotazy, kde mohou také dostat takovou cenu. Reagují hlavně na Facebooku pod nejnovější kampaní T-Mobilu se sloganem "mraky dat, kam se podíváte".

Reakce zástupců operátora na dotazy klientů na sociálních sítích nepřekvapila. Lze ji shrnout takto: "Pro vás máme běžné ceníkové ceny, ministerstvo si vyjednalo speciální tarif, protože zastupuje tisíce lidí a jde o velký kontrakt."

Zájem o "Babišův" tarif zaznamenal operátor i na zákaznické lince, podle mluvčí Martiny Kemrové ale nešlo o nic zásadního.

"Lidem - stejně jako novinářům - vysvětlujeme, že ve všech odvětvích se liší ceny pro firemní a koncové zákazníky, a je to zcela běžné. Hlavní roli hrají úspory z rozsahu, množstevní slevy, jednodušší administrace a vymáhání pohledávek, fixace na čtyři roky (v daném případě) či velký objem služeb," zdůvodňuje mluvčí výhodnou nabídku pro ministerstvo financí. Úřad zaplatí T-Mobilu během čtyř let 22,6 milionu korun.

V telekomunikacích navíc podle ní hraje velkou roli dlouhodobý tlak veřejné správy na jediné kritérium - cenu. "Obdobné ceny jako ministerstvo financí mají i další ministerstva či vládní úřady a státní instituce (jen se tím nechlubí na sociálních sítích) a služby poskytují různí operátoři. To je mimo jiné důkazem toho, že konkurence na českém trhu existuje," dodává Kemrová.

Na přílišnou konkurenci to ale při pohledu do ceníků operátorů pro "běžné" klienty nevypadá. Ještě před měsícem prodávali všichni tři velcí operátoři v Česku neomezené volání s 1,5 GB dat za stejných 749 korun. Od dubna se z této uniformity lehce vymanil právě T-Mobile, když zvedl cenu na 799 korun, současně však zvedl i datový limit na čtyři GB.

Čeští operátoři ještě na začátku března argumentovali, že většina spotřebitelů stejně nevyužije ani dosavadní příděl dat. "Více než dvěma třetinám (68 procent) našich zákazníků se nepodaří vyčerpat datový příděl, který jim nabízíme," uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Zájem o více dat pak ale potvrdila i anketa online deníku Aktuálně.cz mezi více než 10 tisíci čtenáři.

Lidé na Facebooku řeší také polské ceny. T-Mobile v Polsku prodává neomezený tarif s 10 GB dat za 80 zlotých, což je zhruba 500 korun.

Cena za mobilní data se letos stala politickým tématem. Kvůli novele o elektronických komunikacích skončil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Premiér Bohuslav Sobotka doufá, že ceny za data klesnou do konce roku. O "datovém jaru" mluvil i předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy