Levnější volání pro běžné lidi? Pokus brněnské radnice narazil na nezájem operátorů

Jan Úšela Jan Úšela
7. 12. 2016 17:35
Městská část Brno-střed chtěla svým občanům dojednat levnější mobilní služby. Do tendru se ovšem žádný z mobilních operátorů nepřihlásil. Podle radního Svatopluka Bartíka je nemravné, když firmy a úřady platí výrazně nižší ceny oproti běžným klientům. Trojice hlavních operátorů nechtěla nezájem o brněnskou zakázku komentovat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Brno – Plán, jak díky radnici získat levnější volání pro 90 tisíc lidí, zkrachoval. Všichni tři velcí operátoři ignorovali výběrové řízení, které nedávno vyhlásila městská část Brno-střed.

Podle zastupitelů jsou ceny mobilního volání a datových služeb v Česku příliš vysoké. Před měsícem proto vypsali výběrové řízení na mobilního operátora, který by obyvatelům jejich městského obvodu nabídl levnější tarify.

Lhůta pro podávání nabídek vypršela v úterý odpoledne. "Do uzávěrky na radnici nedorazila ani jedna obálka s nabídkou odpovídající zadání. Mobilní operátoři nevyužili možnost získat až desítky tisíc zákazníků," říká radní městské části Brno-střed pro legislativu a informatiku Svatopluk Bartík (nestraník za Žít Brno).

Brno-střed chtělo od operátorů nabídku dvojice tarifů. Jeden měl obsahovat neomezené volání a zasílání SMS a MMS zpráv, druhý pak nabídnout 5 GB internetových dat. Radní chtěli dosáhnout souhrnné měsíční ceny kolem 300 korun s DPH. Ceny hlavní mobilní trojky O2, Vodafonu a T-Mobilu se přitom u podobných tarifů pohybují mezi 1100 až 1500 korunami měsíčně.

“Rakouský Vectone mobile ovšem nabízí 1000 minut volání a 1000 SMS a k tomu 3 GB dat za 9,90 euro měsíčně  (267 korun). A lotyšský Bité chce za neomezené volání a 5 GB dat 12,50 euro měsíčně (337 korun),” argumentovala radnice Brna-střed, proč chce pro své občany dojednat až pětkrát nižší cenu, než je v Česku nyní běžné. Méně než řadoví klienti za mobilní volání v Česku platí i firmy nebo státní úřady, proto je podle městské části pro dojednání slevy prostor.

"Přijde nám nemravné, když úřady a firmy mohou využívat mobilní tarify, které jsou až desetkrát levnější než ceníky určené pro běžné občany," uvedl radní. Už dříve řekl, že je třeba na operátory vyvinout patřičný tlak. "Oni umí velmi dobře držet vysoké ceny. My zase sloužíme občanům, kterým jsme podle zákona o obcích povinni zajistit dostupnost informací a komunikačních spojů, do čehož lze zahrnout právě mobilní služby," dodal.

Někteří zástupci českých operátorů neoficiálně uvedli, že jim postup brněnské radnice přijde konfrontační. Vadilo jim prý, že s nimi svůj záměr vypsat mobilní tendr radnice nekonzultovala předem a oznámila ho v tisku. "Předjednávat jsme ale nic nemohli, protože bychom tím porušili podmínky férového výběrového řízení," brání se Bartík, který s nápadem na vypsání mobilní soutěže přišel.

Už před měsícem radní tušil, že se do výběrového řízení nemusí nikdo přihlásit. “Pokud to tak ale bude, lze z toho usoudit, že tu existuje kartel operátorů," předvídal Bartík.

“Rozhodli jsme se toto téma nijak nekomentovat,” říkají shodně oslovení mluvčí operátorů O2 a T-Mobile. Vodafone se zatím k věci nevyjádřil. Podle brněnské radnice je teď přitom na místě, aby vysvětlili “rozevírající se nůžky dvojích cen za tytéž služby firemním a rezidentním zákazníkům”. Bartík proto občany vyzval, aby se s dotazy na výši cen mobilních služeb obraceli přímo na tiskové mluvčí hlavní trojice mobilních operátorů, jejichž telefonní čísla zveřejnil v tiskové zprávě zaslané novinářům.

Radnice městské části Brno-střed zároveň pozvala zástupce mobilní trojky na veřejnou diskusi s občany, která se má uskutečnit koncem ledna. "Rádi si vyslechneme argumenty, proč byla výzva radnice městské části Brno-střed pro operátory nezajímavá," dodal radní Svatopluk Bartík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy