Čeští důchodci pracují málo, ukazuje porovnání s Evropou. Stát je za to neodměňuje

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 7. 2017 22:33
Jen třináct procent českých důchodců si k penzi přilepšuje prací. Česko je tak za evropským průměrem a kromě jiného přichází o důležitou část pracovní síly. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) za to může špatně nastavený systém a důchodcům se tak většinou pracovat nevyplatí. Projděte si nejzajímavější závěry studie, která porovnala české důchody s těmi v dalších evropských zemích. Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku nad tímto textem.
Foto: IDEA

Do problémů se nejčastěji dostávají ženy bez partnera

"Vysoká míra nivelizace (rovnostářství - poznámka redakce) počátečních důchodů umožňuje držet příjmy více než 92 procent českých seniorů nad 65 let nad hranicí relativní příjmové chudoby," říká Jiří Šatava. Lépe jsou na tom v tomto ukazateli jen v Nizozemsku, na Slovensku a v Maďarsku.

Pod hranici příjmové chudoby, a tedy do vážných finančních problémů, padají nejčastěji ženy důchodkyně po smrti partnera. "Přijdou totiž o jeden příjem, ale významná část jejich nákladů - například na bydlení - zůstává stejná," dodává ekonom.

Ženy mají v průměru nižší důchody - při nástupu do důchodu je to o 13,5 procenta méně. Další skupinou s nižšími důchody jsou živnostníci, kteří mají v průměru nástupní důchody nižší o 13 procent (čtěte detaily).

 

Právě se děje

Další zprávy