Iva Špačková
22. 7. 2018 20:50
Každý druhý Čechy sportuje alespoň jednou týdně. Nejdražší je jezdectví, které stojí v průměru 35 tisíc korun ročně, naopak na ping pong či gymnastiku stačí necelá tisícikoruna. Kolik stojí další sporty? Jaký pohyb mají Češi nejraději? A jak je to s vybavením - půjčují si ho, nebo kupují? Podívejte se na výsledky výzkumu, který pro Českou spořitelnu zpracovala společnost Kantar CZ.
Co ovlivňuje sportovní aktivitu
Na sportovní aktivitu má vliv pohlaví, věk, vzdělání i místo bydliště lidí. Mezi pohlavími sice tak výrazný rozdíl není, ale ženy jsou podle výzkumu mírně aktivnější. Zatímco u mužů se sportu věnuje alespoň jednou týdně zhruba každý druhý, u žen to je téměř 60 procent.
Výraznější rozdíl však ve sportovní aktivitě hraje věk. Zatímco z dospělých do 29 let týdně sportují čtyři lidé z pěti, ve věku 50 až 75 let sportuje zhruba už jen polovina lidí.
Rozdíly jsou i ve vzdělání. Nejvíce sportují vysokoškoláci, nejméně středoškoláci bez maturity. Ti se hýbou méně i v porovnání s lidmi se základním vzděláním, kterých sportuje 56 procent.
Chuť sportovat však ovlivňuje i velikost bydliště. Nejaktivnější jsou obyvatelé velkých měst a Prahy, kde sportují pravidelně dvě třetiny obyvatel. Nejméně se při sportu potí lidé žijící ve městech od 20 000 do 90 000 obyvatel - z nichž se sportu oddává necelá polovina z nich.