Na dnešní noc připadá také keltský svátek Beltine. Předkřesťanská bouřlivá oslava příchodu teplého období roku patřila k nejvýznamnějším keltským slavnostem. V přenesené podobě se svátek zachoval jako zvyk pálení čarodějnic.
Za českými lidovými pověrami, které se ve středověku k poslední dubnové noci plné čar a kouzel vázaly, stála snaha ochránit sebe, své stavení a úrodu před nekalými rejdy zlých čarodějnic.
Čarodějnice se podle staročeských pověr mají během filipojakubské noci dobu shromažďovat a rozletět se pak na košťatech po okolí, aby škodily lidem, zvířatům i rostlinám.
Pálení ohňů mělo proto očistnou funkci. Plameny ničily temné síly ztělesněné v postavách čarodějnic.
Infobox
Rady hasičů, jak bezpečně přečkat dnešní noc:
- při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako benzin, naftu či líh
- ohniště by mělo být vzdálené minimálně 50 m od kraje lesních porostů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně 100 metrů
- při umísťování ohniště věnujte pozornost povětrnostní situaci
- při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let
- do ohně nevhazujte toxické látky ani pneumatiky
Tradice pálení vysokých vater se zachovala a v dnešní době znovu získává na popularitě. Z oslav mají největší obavy hasiči. Každoročně patří 30. duben ke dnům, kdy mají nejvíce práce. Likvidují požáry lesních porostů i budov.
Kvůli deštivému počasí by letos škody měly být nižší než v minulých letech, avšak navlhlé dřevo bude svádět, aby lidé do ohně přilévali hořlavinu.
Další nebezpečí hrozí při oblíbeném skákání přes oheň. Při riskantní zábavě se totiž může na skákajícím vznítit oblečení.