Evropští vědci usilují o převratné projekty

Josef Tuček
7. 6. 2007 20:11
Čeští výzkumníci se spokojují s bojem o malé sousto
Urychlované elektrony v budoucím laseru XFEL, projektu s titulem evropská výzkumná infrastruktura. Při změně směru pak elektrony vyzáří částici světla foton.
Urychlované elektrony v budoucím laseru XFEL, projektu s titulem evropská výzkumná infrastruktura. Při změně směru pak elektrony vyzáří částici světla foton. | Foto: DESY

Hamburk /Od našeho zpravodaje/ - V příjemném kongresovém sále luxusního hamburského hotelu Grand Elysée, pod povrchem uhlazené diskuse, zuřil boj o přístup k mozkům a nápadům, které mohou posunout ekonomiku země do nových dimenzí.

Probíhala tu konference o evropských výzkumných infrastrukturách. Pod tímhle mocneříkajícím označením se v tomto případě skrývají vědecká zařízení i projekty, jejichž rozsah přesahuje materiální a lidské kapacity jednotlivých států Evropské unie a je možné je uskutečnit pouze v mezinárodní spolupráci. Což přesně evropská věda potřebuje, pokud se chce vymanit ze zpoždění za USA či Japonskem.

Čeští zástupci to měli při jednáních složitější než jiní. Vědci mají zájem o účast na projektech jaderného výzkumu. Mezinárodní spolupráci však garantuje ministerstvo školství, které nyní vede Dana Kuchtová za Stranu zelených. A zelení, jak známo, jsou protijaderní...

Foto: Aktuálně.cz

O evropské vědě čtěte také:

 Příliš rizikový výzkum? Banka na něj půjčí

 

Přínos pro vědu, pro studenty i pro průmysl

"Kdo dostane nějakou výzkumnou infrastrukturu na své území, má jisté, že si tím přivede domů špičkovou vědu a vědce z různých zemí," říká Jan Hrušák z Akademie věd ČR, který se konference v Hamburku účastní.

"Cizí odborníci přinášejí nové myšlenky a nové znalosti, obohacují vzdělávání studentů. Výsledky výzkumů pak mohou snáze sloužit domácímu průmyslu," doplňuje další účastník konference, Jan Marek, který má na českém Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy na starosti vědeckou spolupráci se zahraničím.

Česko: sedm želízek v ohni, žádné velké

Po jednáních se evropské země nakonec shodly, že stojí za to vybudovat 35 výzkumných infrastruktur. Česká republika má zájem o účast v sedmi z nich. Neusiluje však o to, aby špičkové vědecké projekty dostala na vlastní území. Chce být mezi menšími partnery, kteří ponechají vedení jiným.

Pohled do pokusného jaderného reaktoru.
Pohled do pokusného jaderného reaktoru. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Neměli jsme v minulých letech zkušenosti s obrovskými dimenzemi celoevropských projektů. Takže jsme ani nezkoušeli získat nějakou pro naši zemi," přiznává Jan Marek. "Zhruba za dva roky se bude rozhodovat o nových infrastrukturách. Tam už snad budeme o některé usilovat."

Jaderné reaktory v dopise

Mezitím čeká české vědce jiný problém. Ze sedmi vybraných infrastruktur, na nichž se chtějí podílet, se dva přímo týkají využití jaderných reaktorů. V jednom případě jde o výzkum materiálů vhodných pro atomové elektrárny, v druhém pak jaderný reaktor slouží jako zdroj neutronů pro další výzkum.

V zákulisí se hovoří o tom, že ministryně školství Dana Kuchtová se jako členka Strany zelených od těchto projektů chce distancovat.

"K tomu se nebudu vyjadřovat," odmítl diskusi na toto téma se zpravodajem Aktuálně.cz Jan Marek z ministerstva školství.

"Paní ministryně už podepsala dopis, v němž se ke zmíněným projektům hlásíme. Nedokážu si představit, že bychom teď couvli," tvrdil Ivan Wilhelm, bývalý rektor Univerzity Karlovy a nyní vládní zmocněnec pro evropský výzkum.

Zdvořilé odmítnutí je možné

Model trubice laseru XFEL, jehož stavbu získalo Německo na své území.
Model trubice laseru XFEL, jehož stavbu získalo Německo na své území. | Foto: Josef Tuček

Další projekty, o něž mají Češi zájem, se týkají výzkumu urychlování částic v synchrotronu, výzkumu laseru, a patří sem i tři společenskovědní bádání.

Neplatí však, že kdo se přihlásí, má účast automaticky jistou. Ostatní země jej mohou diplomaticky zdvořile, ale nekompromisně z projektu vytlačit.

"Česká věda má v zahraničí lepší pověst než doma; nemyslím, že by nás v projektech nechtěli," věří Jan Marek.

Německo si už zajistilo laser

Konference ve čtvrtek skončila s tím, že projekty ještě nejsou rozděleny a není ani přesně domluveno jejich financování. Nedá se tedy zatím říct, jak se na nich bude Česko podílet.

Příklad, jak by to mohlo v budoucnu vypadat, však ukázalo Německo. Ještě než se debata o výzkumných infrastrukturách stačila uzavřít, oznámilo, že jednu z nich u sebe postaví. Zaplatí tři čtvrtiny nákladů a bude mít v hamburském středisku DESY laser, jehož paprsky budou schopny pronikat do nitra hmoty (jde o jiný typ laseru, něž na jakém chtějí spolupracovat Češi).

Na rozdělení tedy už zbývá o jednu infrastrukturu méně.

 

 

Právě se děje

Další zprávy