Every Czech sorts 50 kilos of waste a year: Not enough

Pavel Baroch
11. 6. 2008 14:00
Biowaste recycling remains a challenge for Czechs
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - Czechs sort an increasing amount of plastic, glass, paper and metal waste every year. In 2007, they set a new record, getting close to the 50-kilo-per-head level, according to the latest statistics.

The EKO-KOM company, licensed to organize waste collection, sorting and recycling, says the number of people who reportedly sort their household waste continues to increase.

"Some 98% of the population has an opportunity to sort waste and 70% does," said EKO-KOM spokeswoman Šárka Nováková. On average, every Czech has to walk about 130 meters to reach the colored containers.

Meeting Brussels's pledge

The Czech Republic has no problems complying with its pledge to the EU. In 2007, the country was expected to sort and recycle 25% of empty PET bottles and other plastic packages thrown into the market. The actual figure was 52%.

The figures for paper and cardboard are equally favorable. The country was due to recycle 65% of paper waste but ended up recycling 95%. In the glass category, the Czech Republic only moderately exceeded its target: It recycled 68% of glass packaging last year, against the promised 67%.

Flaws in biowaste recycling

Despite the favourable figures, the Czech Republic has a lot to make up for in waste recycling. The impressive statistics of sorted plastic, glass, paper and metal waste still include only a small percentage of total household waste.

Households sort a negligible amount of organic materials, such as potato skin, and other materials from the kitchen or garden, which comprise the biggest portion of household waste. Most of this waste ends up in dustbins and then in massive dumps. Discarded electronics such as computers, cell phones and other appliances present a similar problem.

"Many campaigns focus on the collection of plastic, paper, and metal, but they together make up only about one-third of household waste. Vegetable waste accounts for half," Ivo Kropáček from the Friends of the Earth movement told Aktuálně.cz.

The organization is convinced that it is possible to improve the current system of collecting sorted plastic and glass. "You have dustbins in front of every house, but you usually have to walk a few blocks to get to the colored containers," says Kropáček.

Brussels wants tighter rules

The EU is planning to impose much stricter rules on waste recycling in the future. It proposes that every member country should recycle half of all communal waste and 70% of construction and demolition debris by 2020. And in four years, member countries will not be allowed to exceed 2008 waste levels.

If the European Parliament passes the new rules and EU country leaders give their approval, the Czech Republic will have to improve its waste sorting statistics significantly. On the whole, the Czech Republic recycles only 20% of household waste, while neighbouring Austria and Germany currently recycle 60%.

The Environment Ministry is planning a new bill to address waste. Under the legislation, municipalities will have to offer biowaste sorting to their citizens, adjacent to plastic and paper recycling.

Adapted and republished by the Prague Daily Monitor

 

Právě se děje

před 7 minutami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 miliard korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Dynamika růstu objemu nově poskytnutých hypoték, která byla již za květen v meziročním srovnání označená za neskutečnou, byla v červnu překonána o několik koňských délek. Lidé při porovnání vývoje sazeb vědí, že porostou, a jsou přesvědčeni, že ceny nemovitostí také nemají protisměrně působící faktory," uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Index RPSN, tedy průměrná roční procentní sazba nákladů, podle statistiky ČNB stoupl v červnu u hypotečních úvěrů o 0,05 procentního bodu na 2,26 procenta. V červnu tedy pokračoval "plíživý" růst sazeb RPSN zhruba stejným tempem jako v předchozím měsíci. Úroková sazba stoupla rovněž, a to o 0,06 bodu na 2,12 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy