Tramvaje mají jezdit z Prahy až do Středočeského kraje. Starostové plány vítají

David Kohout David Kohout
19. 7. 2017 17:50
Hlavní město plánuje tramvajové tratě do Zdib, Průhonic a Jesenice. První z nich je neblíže k realizaci. Dvě zbývající se jeví jako problematické z hlediska trasování. Na financování stavby se má kromě Prahy podílet i Středočeský kraj. Jde o součást strategie rozvoje do roku 2030.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská tramvajová síť by se poprvé mohla rozšířit i za hranice města do Středočeského kraje. Tři nové trasy mají zamířit do Jesenice, Průhonic a Zdib. Vyplývá to z dlouhodobé koncepce města pro rozvoj tramvajové sítě, kterou ve středu představil náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.

"Zatím nejblíže k realizaci má trať z Kobylis do Zdib," říká Dolínek. Řada obcí na severu podle něj projevila snahu napojit se na tramvajovou síť a zlepšit tak dopravní spojení s metropolí. Kvalitnější spojení by ulehčilo přetíženým místním komunikacím.

Tramvaj je podle náměstka také ekologicky méně náročná než dosavadní autobusové spojení. Právě v Kobylisích lidem pod okny projíždí autobusy v padesátisekundových intervalech.

Záměr by však mohl narazit u některých obyvatel Zdib, kteří se postavili proti plánované výstavbě trati. Někteří začali aktivně jednat proti plánu. Vedení obce ale nechtělo situaci komentovat s tím, že se jedná pouze o plány ve stadiu příprav a nikdo z vedení nebyl doposud informován o reálné podobě trati.

Naopak Průhonice ležící jižně od Prahy plány města vítají. "Pokud by se trať skutečně realizovala, znamenalo by to snížení dopravní zátěže, protože zdejší komunikace na tak velkou dopravu nejsou stavěné," říká starostka obce Hana Borovičková. Protesty zatím nezaznamenala.

"Celý projekt je však v plenkách a je důležité, kudy trasa povede. Zamýšlená varianta zatím počítá s vedením tratě v blízkosti dálnice D1," dodává Borovičková. Trasa by se tak vyhnula centru a zastavěným oblastem.

Případnou cenu za prodloužení teď nechce Dolínek ani investiční ředitel dopravního podniku Jan Blecha sdělit. "Zatím je vše ve stadiu příprav a plánování a my se nepokoušíme výslednou cenu odhadnout. Vše bude záležet na složitosti jednotlivých tras. Navíc cena v roce 2017 je jiná, než jaká bude cena v roce 2030," říká Dolínek.

Jasnější jsou ceny nových tratí, které už jsou v pokročilém stadiu příprav. Mezi nimi však není žádná, která by zamířila až za hranice metropole. V první fázi má jít o prodloužení kolejí z Divoké Šárky na Dědinu za 893 milionů korun, z Barrandova do Slivence s odhadovanou cenou 691 milionů a prodloužení trati z Modřan do Libuše za 500 milionů korun.

Rozšiřování tratí mimo Prahu by pak měl hradit podle Dolínka Středočeský kraj, který má jakožto chudší region větší šance dosáhnout na evropské dotace. Ty nicméně využívá i Praha - podle Blechy financuje EU 85 procent nákladů.

Pražská tramvajová síť, která vznikla před více než 150 lety, má nyní délku 142 kilometrů. Ročně přepraví přes 360 milionů cestujících.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy