Rezerva ve státním rozpočtu zaplatila soudce, kauzu Promopro i opatření kvůli migraci

ČTK ČTK
28. 9. 2016 16:38
Vláda předložila Poslanecké sněmovně státní závěrečný účet za loňský rok. Vyplývá z něj mimo jiné, že nejvíce peněz z rozpočtové rezervy získalo ministerstvo spravedlnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha - Z vládní rozpočtové rezervy, která je součástí státního rozpočtu, dostalo loni nejvíc peněz ministerstvo spravedlnosti, které je potřebovalo na dorovnání platů soudců a státních zástupců. Uvádí to státní závěrečný účet za loňský rok, který vláda předložila Sněmovně.

Další významnou částku obdržel Úřad vlády ČR, aby zaplatil většinu škody z kauzy Promopro. Další výdaje z rezervy směřovaly hlavně na bezpečnost a opatření související s migrací.

Rozpočtová rezerva je součástí každého státního rozpočtu a podle zákona musí představovat nejméně tři desetiny procenta plánovaných výdajů. Pro loňský rok činila 3,84 miliardy korun a stát z ní vyčerpal téměř 96 procent, zhruba 3,68 miliardy korun.

Ministerstvo spravedlnosti obdrželo z rezervy téměř 911 milionů na doplacení platů a dalších náhrad soudců i státních zástupců. Souviselo to s rozsudkem Nejvyššího soudu z prosince 2014, který přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu kvůli nesprávně vypočítané platové základně i kvůli dlouhodobě sníženému koeficientu pro určení soudcovských mezd. Vláda se nakonec dohodla s většinou soudců na kompromisním dorovnání platů.

Úřad vlády obdržel 748 milionů, aby mohl zaplatit pohledávku finančního úřadu vyplývající z kauzy Promopro. Zbylou část škody, 100 milionů korun, uhradil úřad z ušetřených peněz z předchozích let. Společnost Promopro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku na pronájem a obsluhu techniky, která podle médií původně neměla překročit 85 milionů korun, získala bez výběrového řízení. Podle finančního úřadu porušil Úřad vlády ČR zakázkou rozpočtovou kázeň.

Další peníze obdrželo ministerstvo vnitra. Na opatření nutná kvůli migrační krizi šlo 217 milionů korun. Dalších 118 milionů z rezervy směřovalo na zajištění bezpečnosti na Letišti Václava Havla. Šlo o pořízení moderních bezpečnostních systémů, které mají například rozeznat obličeje cestujících. Na stejný účel přidělila vláda z rezervy 60 milionů Bezpečnostní informační službě. Na zvýšení bezpečnosti na letišti mělo jít podle vlády celkem 187 milionů korun.

Ministerstvo školství dostalo deset milionů na podporu motocyklového mistrovství světa v Brně, dalších 20 milionů byla dotace pro Český egyptologický ústav. Ministerstvo dostalo také půl miliardy korun na posílení výdajů na vědu, výzkum a inovace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy