Mimořádná zpráva

Praha omezí provoz tramvají, autobusů i metra. Chybí téměř desetina řidičů

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2018 17:28
Do běžného režimu se spoje MHD vrátí až od 15. ledna. Řidičů je kritický nedostatek, navíc mnohdy zcela vyčerpali maximální počty přesčasových hodin. Novým řidičům nabízí dopravní podnik nástupní plat 35 000 korun.
Čím dál vzácnější. (ilustrační foto)
Čím dál vzácnější. (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Pražská městská hromadná doprava bude v následujících dvou týdnech jezdit v pracovní dny podle prázdninových jízdních řádů. Důvodem je nedostatečný počet řidičů v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Uvedl to Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Interval spojů se prodlouží v průměru o asi dvě minuty na zhruba deset minut. Do běžného režimu se spoje vrátí od pondělí 15. ledna. Omezení se týkají spojů na území Prahy, nikoliv příměstských linek. Na omezení upozornil server www.irozhlas.cz.

Podle Šubrta je řidičů jednak nedostatek, navíc mnohdy zcela vyčerpali maximální počty přesčasových hodin. "Poloprázdninový provoz PID v prvních dvou lednových týdnech je tak zaveden proto, aby od začátku nového roku byly sníženy požadavky na odpracované hodiny řidičů, případně aby byla některým z nich nabídnuta možnost si dovybrat volno, k čemuž jen asi týden trvající vánoční svátky neposkytovaly dostatek prostoru," uvedl.

Na nedostatek řidičů tramvají a autobusů si loni stěžoval například dopravní podnik (DPP). Kvůli chybějícím zaměstnancům udělal náborovou kampaň. Problémy byly rovněž v příměstské dopravě, zejména na Kladensku.

Ropid tvrdí, že omezení nezpůsobí dopravní potíže. MHD proti jiným obdobím na začátku ledna prý využívá o deset až 20 procent méně cestujících.

Proti běžným prázdninám budou v provozu všechny školní linky a posílený počet spojů pojede na studentských linkách typu 107 či 143. Omezení nebudou platit pro příměstské spoje a stejně tak se nevztahují na městské linky, jejichž spoje jsou s provozem těch příměstských koordinovány.

Pražskému dopravnímu podniku chybí zhruba osm procent řidičů a řidiček, uvedla jeho mluvčí Aneta Řehková. Kvůli nedostatku řidičů budou až do 12. ledna 2018 platit prázdninové jízdní řády. V současné době jich podnik zaměstnává 4230. Podnik například navýšil počet kurzů a rovněž nabízí benefity, které mají zájemce přilákat. Celkem má podnik, jehož jediným vlastníkem je hlavní město, 10 932 zaměstnanců.

Zájemcům o práci nabízí dopravní podnik nástupní plat 35 000 korun a smlouvu na dobu neurčitou. Řidiči mají rovněž nárok na zlevněné jízdné pro sebe i rodinné příslušníky, podnik jim přispívá na penzijní připojištění nebo stravenky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy