Podvodníci nabízející investice, údajně připravili klienty nejméně o 600 milionů

ČTK ČTK
9. 2. 2024 9:19
Podvodníci nabízející investice, údajně připravili klienty nejméně o 600 milionů

O nejméně 600 milionů korun připravila údajně skupina podvodníků lidi pod záminkou výhodných investic. Stíháni jsou v této kauze za podvod čtyři lidé, uvedl v pátek na policejním webu Národní centrály proti organizovanému zločinu mluvčí Jaroslav Ibehej. Není podle něj vyloučeno, že se počet poškozených i výše škody ještě zvýší.

Stíhaní podle Ibeheje založili takzvaný neveřejný alternativní fond. Následně vybrali na investice od více než 1500 lidí minimálně 800 milionů korun. "Uvedené finanční prostředky měly být od poškozených shromažďovány od roku 2017 prostřednictvím takzvaných svěřenských fondů pod slibem garantovaného devítiprocentního zhodnocení vkladů. Přes uvedené sliby měly být získané prostředky zčásti použity pro osobní spotřebu obviněných, částečně pro provoz společnosti a pouze část pro investice," uvedl.

V případu byly zajištěny nemovitosti, luxusní vozidla a šperky nebo peníze v hotovosti celkem za asi 144 milionů korun. Čtveřice podezřelých je stíhána od konce ledna, jeden z nich je podle Ibeheje cizinec. Stíháni jsou na svobodě. Hrozí jim až deset let vězení.

Policie neupřesnila, který fond v kauze figuruje. Ibehej uvedl jen, že byly loni v červenci provedeny domovní prohlídky. Podle dřívějších informací v médiích tehdy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v sídle investiční firmy Invest & Property Consulting v pražské Jindřišské ulici, která se zabývala právě netypickými investicemi přes svěřenské fondy.

Server Deník N v pátek napsal, že obvinění jsou zástupci firmy - tři Češi a jeden Slovák. Mezi nimi je údajně už v minulosti odsouzený podvodník s exekucemi Ladislav Vaněček nebo brněnský architekt původem ze Slovenska Oliver Kálnássy, který se podle serveru ke kauze odmítl vyjádřit. Firma je nyní v insolvenci.

Kromě nemovitostí, aut a šperků dali podle serveru Seznam Zprávy představitelé Invest & Property Consulting také desítky milionů firmě někdejšího mluvčího exprezidenta Václava Klause Petra Hájka. Ten provozuje web Protiproud, jenž se podle Vojenského zpravodajství podílí na šíření ruského hybridního vlivu v Česku. Peníze Invest & Property Consulting Hájkovi poslala i přesto, že Hájkovy firmy prodělaly 15 milionů. Hájek není podle Deníku N mezi stíhanými a ani on se k případu nechtěl vyjádřit.

 

Právě se děje

Další zprávy