Podpořte nás, žádají hotely stát kvůli nedostatku turistů. Cizince odrazují pravidla

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2021 15:32
Agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch jsou se zakázkami podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) prakticky na nule, propustit musely 70 procent lidí. Pokud stát rychle příjezdy turistů z ciziny nepodpoří, budou muset vypovídat smlouvy dalším zaměstnancům, podnikání neudrží. Výpadek zahraničních turistů může mimo jiné mít vliv na zdražení dalších služeb.
Zásadním problémem, proč si návštěvníci z ciziny raději než Česko vybírají jiné země, je nejasný systém pravidel pro překročení hranic.
Zásadním problémem, proč si návštěvníci z ciziny raději než Česko vybírají jiné země, je nejasný systém pravidel pro překročení hranic. | Foto: Jakub Plíhal

Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) však cestovní kanceláře a agentury získaly mnohem vyšší podporu než mnohá jiná odvětví. V dotacích dostaly 1,6 miliardy korun, v úvěrech a zárukách 697 milionů korun, dodalo ministerstvo.

Zásadním problémem, proč si návštěvníci z ciziny raději než Česko vybírají jiné země, je nejasný systém pravidel pro překročení hranic. ACK podle svého místopředsedy Jana Papeže přes rok ministerstvo zdravotnictví žádá o vysvětlení, podle jaké metodiky postupuje při rozřazování států na takzvané mapě cestovatele. Úřad dříve na dotaz ČTK uvedl, že seznam vzniká na základě dat, kterými se řídí celá Evropská unie.

Státní agentura CzechTourism podle Papeže sice Česko na zahraničních trzích propaguje, ale ve chvíli, kdy chybí jednoduchý a jednoznačný způsob vstupu do země, jsou to podle něj "vyhozené peníze".

Výrazný propad v příjezdovém cestovním ruchu podle ACK nelze snadno nahradit a projevuje se i v cenách služeb a zboží pro Čechy. V některých městech například stouply ceny jízdenek v městské hromadné dopravě, následovat mohou další odvětví. Nedostatek turistů z ciziny vnímají dále třeba provozovatelé prádelen a čistíren nebo dodavatelé potravin do hotelů. Zasažená jsou ale i muzea, galerie nebo divadla.

"Naše společnost ročně přivážela například na 30 000 studentů z Itálie, kterým jsme zde organizovali několikadenní programy včetně návštěv památek UNESCO nebo památníků, jako jsou Lidice či Terezín, letos zatím nepřijel žádný," uvedl předseda sekce příjezdového cestovního ruchu ACK a majitel cestovní agentury Karel Výrut.

Cestovní agentury zaměřené na příjezdy zahraničních turistů před pandemií podle ACK generovaly ročně obrat kolem šesti miliard korun. Loni činil propad tržeb 95 procent, letos může být situace ještě horší. Agentury se přitom podle Výruta nedočkaly téměř žádné podpory. Jedinou byl program COVID podpora cestovního ruchu, ve kterém ale všechny agentury, i ty, které měly obrat kolem miliardy korun, dostaly 50 000 korun, řekl.

Podle MMR však cestovní kanceláře a agentury kromě programu COVID podpora cestovního ruchu mohly využít dotační titul na podporu zaměstnanosti Antivirus, lidé z oboru mohli žádat o kompenzační bonus. Pomoc mohly kanceláře a agentury čerpat také z programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. MMR dnes dále uvedlo, že kancelářím od existenčních potíží pomohl také zákon tzv. lex voucher, kdy kanceláře lidem místo peněz za zrušené zájezdy mohly vydávat poukazy. Na příjezdovou turistiku cílil podle resortu i program COVID lázně.

Jen v Praze podle Výruta funguje zhruba 100 větších agentur pracujících v příjezdovém cestovním ruchu. Statistiky, kolik jich muselo činnost přerušit, nebo skončilo, nejsou podle něj dostupné. V případě, že bude stav pokračovat ve stejném režimu jako dosud, mohou podle Papeže nastat škody, které bude v budoucnu těžké nahradit, a Česko ztratí velkou část příjmů, které návštěvníci z ciziny přinášeli, dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy