Optimismus měnového fondu: Globální ekonomika směřuje k měkkému přistání

ČTK ČTK
12. 2. 2024 12:57
Optimismus měnového fondu: Globální ekonomika směřuje k měkkému přistání

Mezinárodní měnový fond (MMF) je přesvědčen, že světová ekonomika směřuje k takzvanému měkkému přistání, tedy že se jí podaří vrátit se k nižší inflaci, aniž by se objevila recese. Úrokové sazby se pak začnou snižovat přibližně v polovině roku. Na Světovém summitu v Dubaji to dnes řekla šéfka MMF Kristalina Georgievová.

"Jsme si opravdu jisti, že světová ekonomika je teď, po několika nejprudších zvýšeních úrokových sazeb za poslední desetiletí, připravena na měkké přistání, o jakém jsme snili," řekla Georgievová.

K vyhlídce na snížení úrokových sazeb v klíčových ekonomikách, jako jsou Spojené státy, pak šéfka měnového fondu řekla, že očekává, že do poloviny letošního roku se úrokové sazby budou ubírat směrem, kterým se v posledním roce ubírá inflace. A ta zvolňuje.

Georgievová ale také upozornila, že déletrvající válka mezi Izraelem a hnutím Hamás by měla na jednotlivé ekonomiky nepříznivé dopady. "Nejvíce se obávám dlouhého trvání konfliktu, protože pokud bude ještě pokračovat, riziko vedlejších dopadů se zvýší," uvedla.

V současnosti je vidět, že riziko se přelévá do Suezského průplavu, uvedla s odkazem na nedávné útoky na obchodní lodě v Rudém moři. Pokud se ale objeví další nezamýšlené souvislosti, například když se boje rozšíří, může to být pro celý svět mnohem problematičtější.

MMF koncem ledna zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,1 procenta, zatímco loni v říjnu počítal s růstem o 2,9 procenta. Zlepšení prognózy odůvodnil příznivějšími hospodářskými vyhlídkami v USA a v některých velkých rozvíjejících se ekonomikách. Tempo růstu globální ekonomiky by tak mělo zůstat stejné jako loni.

 

Právě se děje

Další zprávy