Granátoví družstevníci v Česku: Těží kameny, tvoří šperky, k penzi dostanou statisíce

Granáty se přilepí na takzvaný kolíček, a pak se vybrousí. Záři získají až po vyleštění...
Zaměstnanci společnosti Granát Turnov měli koncem července celozávodní dovolenou. Odhlasovali si totiž, že chtějí mít v létě volno. Firma, která těží český drahokam a vyrábí z něj unikátní šperky, má totiž specifickou formu - působí jako výrobní družstvo. O jeho chodu i rozdělení zisků tak rozhodují jeho členové. O jeho chodu i ziscích tak rozhodují jeho členové. Při odchodu do důchodu se jim vrací členský vklad i kumulovaný podíl na zisku, po dvaceti letech práce to mohou být i statisíce. Podívejte se, jak firma s vysokým podílem ruční práce funguje.
Družstvo má jako jediný podnik v Česku právo těžit granát. Těží ho v Podsedicích na Litoměřicku (na snímku) a od letošního dubna i v Olešnici na Trutnovsku.
Granátovou surovinu nabírá těžká technika. Do dolu vyráží zpravidla 1. dubna, kdy už je zem po zimě rozmrzlá, a sezonu končí v listopadu.
Jedna tuna zeminy ukrývá okolo 12 až 15 gramů českých granátů.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
Aktualizováno 10. 8. 2019 17:38
Zaměstnanci společnosti Granát Turnov měli koncem července celozávodní dovolenou. Odhlasovali si, že chtějí mít v létě volno. Firma, která těží český drahokam a vyrábí z něj unikátní šperky, má totiž specifickou formu - působí jako výrobní družstvo. O jeho chodu i ziscích tak rozhodují jeho členové. Při odchodu do důchodu se jim vrací členský vklad i kumulovaný podíl na zisku, po dvaceti letech práce to mohou být i statisíce. Podívejte se, jak firma s vysokým podílem ruční práce funguje.
 

Právě se děje

Další zprávy