"Jde o respekt." Německá minimální mzda bude 300 korun na hodinu, trojnásobek české

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2022 14:20
Německá vláda ve středu souhlasila se zvýšením minimální mzdy na 12 eur (asi 294 korun) za hodinu. Pokud bude souhlasit parlament, kde mají vládní strany většinu, bude navýšení platit od 1. října. Kancléř Olaf Scholz, který z minimální mzdy 12 eur na hodinu učinil před loňskými parlamentními volbami svůj ústřední slib, označil rozhodnutí vlády za otázku respektu.
Německý ministr práce Hubertus Heil (vlevo) a kancléř Olaf Scholz
Německý ministr práce Hubertus Heil (vlevo) a kancléř Olaf Scholz | Foto: Reuters

"Mnoho občanek a občanů naší země tvrdě pracuje, ale vydělávají málo. To se musí změnit," řekl kancléř Olaf Scholz o rozhodnutí podpořit navýšení minimální mzdy. "Pro mě je to jeden z nejdůležitějších zákonů a otázka respektu," dodal.

Ministr práce Hubertus Heil uvedl, že zvýšení mzdy posílí ochranu pracujících před chudobou. "Ze zvýšení bude mít přínos přes šest milionů těžce pracujících lidí, především pak ve východním Německu a především ženy," řekl Heil.

Zároveň odmítl kritiku za příliš umělé navyšování minimální mzdy a prohlásil, že změna má i svůj ekonomický smysl. "Posílíme tak kupní sílu a dáme důležitý impuls k hospodářskému oživení," dodal.

Minimální mzda v zemích EU - leden 2022
Minimální mzda v zemích EU - leden 2022 | Foto: Eurostat

Od letošního ledna činí minimální mzda v Německu 9,82 eura (asi 241 korun), v červenci se pak zvýší na 10,45 eura (zhruba 256 korun) a v říjnu po očekávaném souhlasu parlamentu na 12 eur (asi 294 korun). O další úpravě minimální mzdy bude v nadcházejícím roce jednat zvláštní komise, kterou tvoří hospodářští experti a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Navýšení pak bude účinné od ledna 2024.

 

Právě se děje

Další zprávy