Letošním českým filantropem je podle vás Šimon Pánek

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2010 18:23
Výsledky hlasování čtenářů v online anketě O2 osobnost roku Top filantrop 2010
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Letošní ročník prestižní akce TopFilantrop spěje do finále, už ve čtvrtek 11. listopadu se na slavnostním večeru v pražském Sacre Coeur veřejnost dozví, které firmy a jednotlivci v roce 2010 nejvíc přispívali rozvoji společenské odpovědnosti v Česku.

Pořadí ve většině kategorií je výsledkem hodnocení náročné poroty, která posuzovala v několika skupinách konkrétní projekty i dlouhodobé strategie nominovaných.

TopFilantrop: Platné hlasy

Šimon Pánek: 448

Martina Richterová-Těmínová: 260

Karel Janeček: 220

Jindřich Lukavský: 144

Libor Malý: 132

K jednomu z dílků ankety jste však přispěli i vy - neméně nároční čtenáři Aktuálně.cz.

V uplynulých dnech jste měli možnost online hlasovat o pěti finalistech kategorie Osobnost roku, na výběr jste přitom měli z pětice velmi výrazných osobností, které jsou už mnoho let v České republice synonymem pro občanskou nezišťnost, slušnost a odpovědnost v podnikání.

Většinu z hlasů, které byly podle pravidel uznány jako platné, nakonec od vás získal Šimon Pánek. Jednoho ze zakladatelů organizace Člověk v tísni netřeba představovat, nominaci si vysloužil "za dlouholetou angažovanost v humanitární oblasti".

Ve vašich očích ho v roce 2010 nepřekonala žádná z dalších výrazných osobností českého dárcovství a filantropie: až za Pánkem skončila v anketě ochránkyně práv těžce drogově závislých Martina Richterová-Těmínová, podporovatel vědeckých projektů Karel Janeček, zakladatel nadace pro zrakově postižené Leontinka Jindřich Lukavský a velký propagátor myšlenky společenské odpovědnosti, podnikatel Libor Malý.

Další podrobnosti o výsledcích prestižní výroční ankety TopFilantrop a hlavně originální videoportrétky všech nominovaných osobností najdete na Aktuálně.cz v následujících dnech.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR Fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy