Lampa či ušák, co měl vydržet přes 130 let: Ikea vrací na pulty historii. Retrem oslavuje narozeniny

Iva Špačková Iva Špačková
20. 8. 2018 16:00
Nábytkářský kolos Ikea vyslal do svých obchodů retro kousky. Výrobky, které se v jeho síti prodávaly před desítkami let, se snaží připomenout své 75. narozeniny. Počítá přitom s tím, že vyvoláním vzpomínek na minulost rozněžní stálé zákazníky či přiláká nové. Podívejte se, co si lidé pořizovali do domácnosti už od poloviny minulého století.
Foto: Ikea ČR

Výročí

Skandinávská firma Ikea oslavuje své 75. narozeniny. Jejímu zakladateli Ingvaru Kampradovi, jehož babička pocházela z Česka, bylo v době založení firmy v roce 1943 sedmnáct let.

Pětasedmdesáté narozeniny se firma rozhodla oslavit speciální kolekcí s názvem Gratulera, v níž zákazníkům představí oblíbené kousky z minulosti. "Chtěli jsme se podělit o svou historii a dědictví a oslavit je. Zároveň jsme chtěli zdůraznit, v jak velkém množství různých stylů za posledních 75 let IKEA navrhovala své výrobky," vysvětluje Karin Gustavsson, kreativní vedoucí z IKEA of Sweden.

Kolekce bude uvedená na celém světě ve třech různých termínech během podzimu 2018, přičemž každý termín se zaměří na jiné období. První část, která se dostala do obchodů v srpnu, se zaměří na 50. a 60. léta, druhá na 70. a 80. a třetí se bude soustředit na období 90. let a začátek 21. století.

Ikea svým prohlášením oslavuje své výročí, nicméně očekává, že jí návrat retro výrobků zvýší popularitu a navýší tržby. "Očekávání ohledně prodejů samozřejmě jsou - ta kolekce je 'sázka na jistotu ' a hraje na vlnu nostalgie," řekla Aktuálně.cz mluvčí Ikea ČR Zdenka Pecková.

Na následujících stránkách se podívejte, čím se Ikea pokusí zákazníky přitáhnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy