Křetínského EP Corporate Group ukončila provoz pěti uhelných bloků

ČTK ČTK
3. 4. 2024 16:46
Křetínského EP Corporate Group ukončila provoz pěti uhelných bloků

Skupina EP Corporate Group (EPCG) Daniela Křetínského ukončila na závěr března provoz pěti uhelných bloků na Slovensku a Německu. Společnost o tom ve středu informovala v tiskové zprávě a krok označila za milník na své cestě k udržitelné budoucnosti bez uhlí. Z provozu vyřadila celkový instalovaný výkon 1910 megawattů (MW), což zhruba odpovídá výkonu jaderné elektrárny Temelín.

Poslední dva generátory uhelné elektrárny ve slovenských Vojanech byly uzavřeny 26. března. O dva dny později definitivně skončil provoz německé hnědouhelné elektrárny v Mehrumu v Dolním Sasku. Koncem března byly odstaveny bloky E a F hnědouhelné elektrárny v braniborském Jänschwalde.

Loni skupina odstavila slovenskou hnědouhelnou elektrárnu Nováky a skončila také výroba elektřiny v uhelné elektrárně v severoirském Kilrootu. EPCG tak ročně ušetří více než 15 milionů tun emisí uhlíku, uvádí v tiskové zprávě.

"Je to další milník v naší dlouhodobé strategii přeměny našeho portfolia výroby energie na zdroje s nulovými nebo nízkými emisemi," uvedl výkonný ředitel EP Power Europe Jan Špringl.

Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií a zbylých 10,7 procenta skupina manažerů EPH.

 

Právě se děje

Další zprávy