Ústavní soudci kárají politiky: Vaše pasivita je drahá

Tomáš Fránek
12. 5. 2011 14:01
Už deset let nechávají bez povšimnutí špatnou úpravu katastrálních předpisů
Sídlo Českého úřadu zeměměřického a katastrálního
Sídlo Českého úřadu zeměměřického a katastrálního | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Lidé, kteří se spoléhají na pravdivost a úplnost údajů v katastru nemovitostí, mohou velmi snadno přijít o peníze i nemovitosti, které v dobré víře nakoupili.

Podle ústavních soudců totiž politici už deset let nechávají bez povšimnutí špatnou úpravu katastrálních předpisů, která poškozuje vlastnická práva lidí.

Zákon totiž umožňuje, aby o majetek přišli lidé, kteří se spolehli na údaje v katastru nemovitostí a domy koupili od lidí, kteří jsou sice zapsáni jako majitelé nemovitostí, ale ve skutečnosti vlastníky nejsou.

Dělejte s tím něco

"Lidem, kteří mají důvěru v pravdivost zápisů v katastru, zpravidla nezůstane nemovitost a může se stát, že nedostanou zpět ani peníze, které za nemovitost vydali. Není akceptovatelné, aby po dobu přibližně deseti let zákonodárce v dané věci nejednal a v právním řádu ponechával polovičatou právní úpravu," uvedl senát Ústavního soudu s předsedkyní Dagmar Lastoveckou a soudkyní zpravodajkou Eliškou Wagnerovou.

"Dlouhodobá nečinnost Parlamentu, která brání uplatnění základních práv, je přitom Ústavním soudem považována za protiústavní," uvedli soudci.

Soudci se do ostré kritiky politiků pustili při projednávání případu z Liberecka, který se vleče už od roku 1995. Celý spor je značně spletitý a jde v něm o prodej domu, na který bylo uděleno zástavní právo České spořitelny a u něhož se soudy dlouho přely, kdo je vlastně jeho vlastníkem.

Původní majitelé domu totiž uzavřeli v polovině devadesátých let smlouvu o půjčce s jedním z podnikatelů, půjčku ale nedokázali splácet. A proto uzavřeli smlouvu o postoupení svého domu spolupracovníkovi podnikatele, který jim půjčil peníze. Muž, který dům získal, si ho nechal zapsat i do katastru nemovitostí.

V roce 1998 se dům objevil v nabídce realitní kanceláře. A po ověření, kdo je vlastníkem domu v katastru, ho koupila rodina z Jablonecka. Ta vyplatila jak České spořitelně zástavu, tak do domu investovala miliony korun.

Spoléhali jsme na katastr

Původní majitelé domu se však dva roky po prodeji rozhodli nemovitost získat zpět - k převodu domu kvůli půjčce měli být donuceni. Chtěli, aby soud prohlásil smlouvu za neplatnou.

A to se jim po devíti letech podařilo - Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že dům se má vrátit původním majitelům.

Noví majitelé, kteří už do domu investovali miliony korun, pak neuspěli se svou stížností u Nejvyššího soudu. Proto se obrátili se stížností na Ústavní soud.

"Nebyly zřejmé žádné okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by muž, se kterým jsme jednali, nemusel být vlastníkem nemovitostí, které převádí," uvedli manželé z Jablonecka ve stížnosti s tím, že jejich víru ve správný postup posilovalo i to, že se prodej uskutečnil přes realitní kancelář.

"K vyhlášení rozsudku Krajského soudu došlo až v roce 2009, to je více než 10 let poté, co jsme se stali zápisem do katastru nemovitostí vlastníkem uvedené nemovitosti," uvedli.

Důvěra v soudy

Ústavní soudci stížnosti vyhověli a nařídili nové projednání celého případu. Soudy totiž vůbec nezkoumaly, zda skutečně nemovitost nezískali v dobré víře - tedy, že udělali vše podle zákona, co udělat mohli, aby byl prodej domu v pořádku.

Soudci kromě politiků také ostře kritizovali verdikt Nejvyššího soudu, kterým byla žaloba manželů odmítnuta.

"Nikterak takové rozhodnutí nenapomáhá důvěře občanů v soudnictví, nýbrž ve svém důsledku podkopává autoritu soudní moci, když tato produkuje pro (laickou a koneckonců i odbornou) veřejnost stěží pochopitelná rozhodnutí plná procesních formalismů," uvedli soudci.


 

Právě se děje

před 31 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy