Poučení z metanolové krize? Stát nechce zdanit jedy

Tomáš Fránek
28. 12. 2012 7:18
Zpřísnění kontrol, které slibovali politici, se zatím naplňuje jenom částečně
Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Radikální opatření, která po vypuknutí skandálu s jedovatým alkoholem plným metanolu slibovali čeští politici, se zatím naplňují jenom částečně.

Stát totiž neplánuje uskutečnit takové kroky, které jako základ boje s nelegálním a často zdraví nebezpečným alkoholem navrhovali zástupci velkých likérek i potravinářských svazů.

Na metanol a denaturovaný líh tak nadále není uvalena spotřební daň. Přitom právě ta by mohla umožnit celní správě důsledně kontrolovat pohyb těchto komodit, které falšovatelé alkoholu v Česku dlouhodobě a s tichým přihlížením státu do lihovin přidávají.

Metanol byl dříve nebezpečný jed

Daň by alespoň částečně zmírnila dopady třináct let starého rozhodnutí, kterým tuzemské úřady vyřadily metanol ze seznamu látek podléhajících nejpřísnější kontrole. Podle takzvané jedové vyhlášky totiž metanol původně patřil mezi zvláště nebezpečné látky, nyní je jenom látkou toxickou s menší intenzitou dohledu.

Fakt, že jedy z průmyslu končí v lihovinách, zatím nezměnila ani půl roku trvající metanolová aféra, která o život připravila 38 lidí a desítkám dalších poškodila zdraví. Lihoviny obsahující metanol nebo denaturovaný líh se tak stále objevují v přehledu nebezpečných výrobků zachycených na trhu.

Státní zemědělská potravinářská inspekce při svých posledních kontrolách objevila nejčastěji nebezpečný metanol a také 2-propanol. U šesti vzorků analýza dokonce objevila denaturační činidlo bitrex, který se používá při výrobě alkoholu z denaturovaného lihu. "Tyto látky se přirozeně nevyskytují v lihu zemědělského původu," uvedla inspekce.

Stačila by nulová daň

Spotřební daň ve výši 285 korun na litr je nyní uvalena na konzumní líh, jeho pohyb je elektronicky monitorován v rámci celé Evropské unie.

Právě na pravidla EU však vláda zároveň odkazuje, když odmítá uvalit daň na jedy končící v alkoholu.

"Aktuálně nenavrhujeme vytvoření žádného speciálního systému pro sledování nakládání s metylalkoholem," konstatovalo například ministerstvo financí v materiálu pro vládu s tím, že vláda musí dodržovat pravidla Evropské unie, a stačí tedy posílit dosavadní kontroly. Zdanění metanolu i denaturovaného lihu by podle politiků mohlo poškodit průmysl, žádná konkrétní čísla však nedoložili.

Výrobci i potravináři jsou přitom přesvědčeni, že by stačilo uvalit nulovou spotřební daň. I ta by totiž umožnila lepší kontrolu těchto komodit.

Úřady ale zatím považují za důležitější jiná opatření. A tak se například zavedou nové kolky, jež by měly jít hůře přelepovat z použitých lahví na alkohol z černého trhu. Budou tenčí podobně jako dálniční známky, při přelepování se mají více trhat.

Dalším opatřením je snížení maximálního spotřebitelského balení lihu ze šesti na jeden litr.

Změna se chystá také pro distributory alkoholu, kterých je podle odhadů v Česku 400 až 500. Nově by totiž podle plánu státu měli složit kauci či bankovní záruku ve výši pěti milionů korun, pokud chtějí dál obchodovat.

Zároveň vznikne jejich registr, do něhož budou zařazeny firmy, které splňují například bezdlužnost vůči finančním úřadům. Restaurace či obchody pak budou mít povinnost nakupovat jen od nich, nebo přímo od výrobců.

Podívejte se, jak se nakupuje alkohol v automatu:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy