Nedržel jsem mobil, ale ucho. Řidičova finta zabrala

Tomáš Fránek
24. 5. 2011 10:50
Soud rozhodl, že svědectví policistů na potrestání řidiče za telefonování nestačí
Trestných bodů se nebojí?
Trestných bodů se nebojí? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Policisté to budou mít zase o něco těžší při chytání řidičů, kteří za jízdy telefonují. Ukazuje to případ z Valašského Meziříčí, o kterém rozhodl Nejvyšší správní soud.

Nemusí stačit, aby policisté řidiče viděli s mobilem v ruce a za volantem. K jeho usvědčení a potrestání potřebují úřady a soudy výpis hovorů od mobilního operátora.

Až výpis může jednoznačně dokázat, že řidič skutečně za jízdy použil telefon.

Telefonování za jízdy přitom patří mezi nejčastější prohřešky řidičů a už nyní se ho daří trestat jen v části případů.

Nejvyšší správní soud nyní znovu otevřel kauzu řidiče, který byl potrestán pokutou dva tisíce korun za to, že podle policie telefonoval při cestě přes Valašské Meziříčí. Rozhodlo svědectví dvou policistů.

Mnul jsem si ucho

"Řidič už před vjezdem na kruhový objezd držel pravou rukou volant a v levé ruce u ucha stříbrnou krabičku a bylo vidět, že  mluví," potvrdili policisté s tím, že muž přestal telefonovat až ve chvíli, kdy projížděl kolem hlídky a policisty uviděl.

Řidič tvrdil, že v autě nikdy netelefonuje bez použití hands-free. V době, kdy ho spatřila hlídka, prý neměl telefon v ruce vůbec. "Mohl jsem si nejvýše mnout ušní lalůček, který mě svědil," uvedl řidič na svou obhajobu a chtěl, aby si úředníci vyžádali výpis od operátora O2, který by potvrdil, že muž netelefonoval.

Jako jednoznačný důkaz ale uznali svědectví policistů jak úředníci Krajského úřadu ve Zlíně, tak soudci Krajského soudu v Brně. Ti se návrhem na to, aby si vyžádali výpis hovorů, vůbec nezabývali a nezdůvodnili ani proč. 

Řidič se proto se stížností obrátil na Nejvyšší správní soud. Úřady si podle něj vůbec neověřily existenci a způsob fungování sady hands-free instalované ve vozidle, tónování skel a stav počasí, které mělo vliv na viditelnost. A za zásadní chybu označil řidič to, že si nevyžádaly výpis telefonních hovorů.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený soudkyní Lenkou Matyášovou uznal, že bylo chybou, že si soud tak jasný důkaz, který mohl potvrdit nebo vyvrátit obhajobu řidiče a svědectví policistů, nevyžádal. A soud ani nezdůvodnil, proč návrh řidiče odmítl.

Pravdu dokáže výpis

Podle soudců je třeba jednoznačně prověřit všechny důkazy, které mohou objasnit pravdivost tvrzení řidiče, že v době, kdy ho policisté viděli, skutečně netelefonoval.

Bez toho, že by došlo k prověření výpisu z telefonních hovorů, je pak podle soudců Nejvyššího správního soudu předčasné hodnotit ostatní důkazy a rozhodovat o tom, zda je výpověď policistů věrohodná.

Telefonování za jízdy přitom patří mezi nejčastější prohřešky na tuzemských silnicích.

Bezmála polovina českých řidičů v průzkumu GE Money přiznala, že porušuje zákon a za jízdy aspoň někdy telefonuje bez použití sady hands free. Zhruba čtvrtina řidičů při řízení automobilu posílá SMS zprávy, což je také zakázané.

Podle statistik policisté denně odhalí 151 řidičů s telefonem u ucha. U části případů nejde telefonování zpochybnit, policisté totiž mají záznamy z kamer, které řidiče usvědčí. Dost případů končí ale bez toho, že by byl řidič potrestán, jednoznačné důkazy chybí.

Poslanci nyní snížili počet trestných bodů za telefonování za volantem ze tří na dva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy