Lidé se spojili a ušetří na energiích. Poprvé v Praze

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
30. 4. 2013 17:50
Aukce energií v Praze 6 přinese domácnostem čtvrtinovou úsporu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Domácnosti z Prahy 6 by měly uspořit na dodávkách neregulované části elektřiny a zemního plynu více než čtvrtinu původních nákladů po dobu následujících dvou let.

To je hlavní výsledek první pražské aukce elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, kterou pro městskou část Praha 6 realizovala společnost eCentre.

V absolutním vyjádření tak domácnosti za energie v příštích dvou letech zaplatí o 7,6 milionu korun méně oproti nynějším téměř 30 milionům korun.

Na dodávkách silové elektřiny se podařilo uspořit v souhrnu 3,2 milionu korun, tedy téměř třetinu. Sleva na zemním plynu díky aukci dosáhla dokonce 4,4 milionu korun (22,54 procenta).

Žádnému ze zájemců o levnější energie nepřinesla elektronická aukce vyšší cenu, než platil dosud. „Ušetří skutečně každá domácnost, která se do aukce v Praze 6 zapojila. Více než pětinu oproti stávajícím cenám ušetří dokonce 580 domácností z celkových 665 zúčastněných, " raduje se z výsledků první pražské aukce energií pro domácnosti ředitel společnosti eCentre Vítězslav Grygar.

Aukce trvala skoro pět hodin

Zájem obyvatel Prahy 6 o elektronickou aukci předčil očekávání. Zapojili se majitelé zhruba tisícovky smluv, což v souhrnu představovalo 665 domácností. O dodávky soutěžilo celkem osm dodavatelů energií. Samotná aukce trvala přes čtyři a půl hodiny.

„Do e-aukce se mohly hlásit všechny domácnosti z obvodu, kterých je odhadem 44 tisíc," připomíná místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua.

„Princip aukce je jednoduchý. Sdružíme co největší počet domácností a tím dostatečně velký objem energií, o který pak dodavatelé elektřiny a zemního plynu soutěží v elektronické aukci. Pro domácnosti je tato služba zdarma. Navíc pokud některé z domácností nevysoutěžíme v aukci výhodnější ceny, nemusí uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem," doplňuje Grygar.

Místostarosta Ayeboua zdůrazňuje, že nyní domácnosti nečeká podepisování složitých smluv. Výpověď stávající i podpis nové smlouvy s vítěznou firmou zajistí sama organizátorská společnost eCentre.

Vyšší úspora, než se čekalo

Městská část původně předpokládala, že by se úspora mohla pohybovat mezi 15 až 20 procenty. Opírala se o zkušenosti s nákupem energií pro své organizace. Podle Ayebouy se například loni Praze 6 podařilo jen na elektřině díky aukci ušetřit 1,3 milionu korun.

Jaká bude skutečná úspora v elektronické aukci, to se objeví až na složenkách zákazníků. Úspory se totiž týkají pouze neregulované části energií, která sice nyní u plynu činí téměř 81 procent, ale u elektřiny jen 44,7 procenta.

První byly Říčany

Jako první nakoupili v polovině března levnější energie v elektronické aukci občané Říčan. Cenu za dodávky celkem 21,8 GWh energií se podařilo srazit z původních 27,3 milionu korun o zhruba čtvrtinu. Říčanské aukce se zúčastnilo 450 domácností.

Mezi další města, která připravují aukce na nákup energií pro domácnosti, patří například Šenov a Krnov, Otrokovice, Liberec, Karviná nebo městský obvod Ostrava-Svinov. Záměr umožnit domácnostem nákup energií v aukci představil také Mělník, Opava, Nový Jičín nebo Frýdlant v Čechách.

Z pražských městských částí nyní podobný krok chystá Praha 17 nebo Praha 5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy