Lidé se spojili a ušetří na energiích. Poprvé v Praze

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
30. 4. 2013 17:50
Aukce energií v Praze 6 přinese domácnostem čtvrtinovou úsporu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Domácnosti z Prahy 6 by měly uspořit na dodávkách neregulované části elektřiny a zemního plynu více než čtvrtinu původních nákladů po dobu následujících dvou let.

To je hlavní výsledek první pražské aukce elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, kterou pro městskou část Praha 6 realizovala společnost eCentre.

V absolutním vyjádření tak domácnosti za energie v příštích dvou letech zaplatí o 7,6 milionu korun méně oproti nynějším téměř 30 milionům korun.

Na dodávkách silové elektřiny se podařilo uspořit v souhrnu 3,2 milionu korun, tedy téměř třetinu. Sleva na zemním plynu díky aukci dosáhla dokonce 4,4 milionu korun (22,54 procenta).

Žádnému ze zájemců o levnější energie nepřinesla elektronická aukce vyšší cenu, než platil dosud. „Ušetří skutečně každá domácnost, která se do aukce v Praze 6 zapojila. Více než pětinu oproti stávajícím cenám ušetří dokonce 580 domácností z celkových 665 zúčastněných, " raduje se z výsledků první pražské aukce energií pro domácnosti ředitel společnosti eCentre Vítězslav Grygar.

Aukce trvala skoro pět hodin

Zájem obyvatel Prahy 6 o elektronickou aukci předčil očekávání. Zapojili se majitelé zhruba tisícovky smluv, což v souhrnu představovalo 665 domácností. O dodávky soutěžilo celkem osm dodavatelů energií. Samotná aukce trvala přes čtyři a půl hodiny.

„Do e-aukce se mohly hlásit všechny domácnosti z obvodu, kterých je odhadem 44 tisíc," připomíná místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua.

„Princip aukce je jednoduchý. Sdružíme co největší počet domácností a tím dostatečně velký objem energií, o který pak dodavatelé elektřiny a zemního plynu soutěží v elektronické aukci. Pro domácnosti je tato služba zdarma. Navíc pokud některé z domácností nevysoutěžíme v aukci výhodnější ceny, nemusí uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem," doplňuje Grygar.

Místostarosta Ayeboua zdůrazňuje, že nyní domácnosti nečeká podepisování složitých smluv. Výpověď stávající i podpis nové smlouvy s vítěznou firmou zajistí sama organizátorská společnost eCentre.

Vyšší úspora, než se čekalo

Městská část původně předpokládala, že by se úspora mohla pohybovat mezi 15 až 20 procenty. Opírala se o zkušenosti s nákupem energií pro své organizace. Podle Ayebouy se například loni Praze 6 podařilo jen na elektřině díky aukci ušetřit 1,3 milionu korun.

Jaká bude skutečná úspora v elektronické aukci, to se objeví až na složenkách zákazníků. Úspory se totiž týkají pouze neregulované části energií, která sice nyní u plynu činí téměř 81 procent, ale u elektřiny jen 44,7 procenta.

První byly Říčany

Jako první nakoupili v polovině března levnější energie v elektronické aukci občané Říčan. Cenu za dodávky celkem 21,8 GWh energií se podařilo srazit z původních 27,3 milionu korun o zhruba čtvrtinu. Říčanské aukce se zúčastnilo 450 domácností.

Mezi další města, která připravují aukce na nákup energií pro domácnosti, patří například Šenov a Krnov, Otrokovice, Liberec, Karviná nebo městský obvod Ostrava-Svinov. Záměr umožnit domácnostem nákup energií v aukci představil také Mělník, Opava, Nový Jičín nebo Frýdlant v Čechách.

Z pražských městských částí nyní podobný krok chystá Praha 17 nebo Praha 5.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy