Lidé se spojili a ušetří na energiích. Poprvé v Praze

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
30. 4. 2013 17:50
Aukce energií v Praze 6 přinese domácnostem čtvrtinovou úsporu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Domácnosti z Prahy 6 by měly uspořit na dodávkách neregulované části elektřiny a zemního plynu více než čtvrtinu původních nákladů po dobu následujících dvou let.

To je hlavní výsledek první pražské aukce elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, kterou pro městskou část Praha 6 realizovala společnost eCentre.

V absolutním vyjádření tak domácnosti za energie v příštích dvou letech zaplatí o 7,6 milionu korun méně oproti nynějším téměř 30 milionům korun.

Na dodávkách silové elektřiny se podařilo uspořit v souhrnu 3,2 milionu korun, tedy téměř třetinu. Sleva na zemním plynu díky aukci dosáhla dokonce 4,4 milionu korun (22,54 procenta).

Žádnému ze zájemců o levnější energie nepřinesla elektronická aukce vyšší cenu, než platil dosud. „Ušetří skutečně každá domácnost, která se do aukce v Praze 6 zapojila. Více než pětinu oproti stávajícím cenám ušetří dokonce 580 domácností z celkových 665 zúčastněných, " raduje se z výsledků první pražské aukce energií pro domácnosti ředitel společnosti eCentre Vítězslav Grygar.

Aukce trvala skoro pět hodin

Zájem obyvatel Prahy 6 o elektronickou aukci předčil očekávání. Zapojili se majitelé zhruba tisícovky smluv, což v souhrnu představovalo 665 domácností. O dodávky soutěžilo celkem osm dodavatelů energií. Samotná aukce trvala přes čtyři a půl hodiny.

„Do e-aukce se mohly hlásit všechny domácnosti z obvodu, kterých je odhadem 44 tisíc," připomíná místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua.

„Princip aukce je jednoduchý. Sdružíme co největší počet domácností a tím dostatečně velký objem energií, o který pak dodavatelé elektřiny a zemního plynu soutěží v elektronické aukci. Pro domácnosti je tato služba zdarma. Navíc pokud některé z domácností nevysoutěžíme v aukci výhodnější ceny, nemusí uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem," doplňuje Grygar.

Místostarosta Ayeboua zdůrazňuje, že nyní domácnosti nečeká podepisování složitých smluv. Výpověď stávající i podpis nové smlouvy s vítěznou firmou zajistí sama organizátorská společnost eCentre.

Vyšší úspora, než se čekalo

Městská část původně předpokládala, že by se úspora mohla pohybovat mezi 15 až 20 procenty. Opírala se o zkušenosti s nákupem energií pro své organizace. Podle Ayebouy se například loni Praze 6 podařilo jen na elektřině díky aukci ušetřit 1,3 milionu korun.

Jaká bude skutečná úspora v elektronické aukci, to se objeví až na složenkách zákazníků. Úspory se totiž týkají pouze neregulované části energií, která sice nyní u plynu činí téměř 81 procent, ale u elektřiny jen 44,7 procenta.

První byly Říčany

Jako první nakoupili v polovině března levnější energie v elektronické aukci občané Říčan. Cenu za dodávky celkem 21,8 GWh energií se podařilo srazit z původních 27,3 milionu korun o zhruba čtvrtinu. Říčanské aukce se zúčastnilo 450 domácností.

Mezi další města, která připravují aukce na nákup energií pro domácnosti, patří například Šenov a Krnov, Otrokovice, Liberec, Karviná nebo městský obvod Ostrava-Svinov. Záměr umožnit domácnostem nákup energií v aukci představil také Mělník, Opava, Nový Jičín nebo Frýdlant v Čechách.

Z pražských městských částí nyní podobný krok chystá Praha 17 nebo Praha 5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy