Zemědělec: Dotace na mé pozemky posílá stát jinému

Petr Havel (spolupracovník redakce)
29. 7. 2007 23:00
Stát má v pozemcích nepořádek

Praha - Zemědělcům hospodařícím na tuzemských pozemcích, se může stát, že nedostanou dotace, na něž mají nárok.

Ty může pobírat například minulý majitel pozemku. Je to tím, že stát nemá dobrý přehled o aktuálních vlastnících pozemků v zemi.

SOUVISLOSTI:

Stát slepě posílá dotace zemědělcům, kterým nepatří - více ZDE

Modelovým příkladem je stav, kdy nástupci dřívějších zemědělských družstev hospodaří na pozemcích soukromých zemědělců a v rámci platby na plochu čerpají na tyto pozemky podpory. Například ZOD Horní Olešnice na Trutnovsku pobíralo v letech 1998 až 2000 dotace na pozemky, které již v roce 1996 vypovědělo z užívání.

Jak přitom říká soukromý zemědělec Jan Erbrt, šlo o pozemky, které měl začátkem roku 1998 řádně pronajaté a řádně je sklízel. Podpory ale nelze vyplácet na stejný pozemek dvakrát.

"Takže došlo k tomu, že já sklízel a měl nemalé náklady, ale dotace za mnou vynaloženou činnost čerpalo ZOD v Horní Olešnici. Dotace na tyto pozemky mi byla smlouvou z března 1998 ministerstvem zemědělství přiznána, ovšem peníze do dnešního dne nemám," říká Erbrt.

Foto: Ondřej Besperát

Místo podpory pokuta

Naopak za sklízení cizích pozemků, neboť uvedené družstvo nakonec získalo na pozemky duplicitní nájemní smlouvu, dostal soukromý zemědělec Erbrt pokutu. Pokud by ale měla být dodržena pravidla vyplácení dotací, mělo by naopak podle Erbrta vracet družstvo státu 3,6 milionu korun neoprávněně vyplacených dotací.

Podle ministerstva zemědělství ale Erbrt nemá pravdu. "Ministerstvo opakovaně přezkoumalo činnost příslušných zemědělských agentur i jiných útvarů ministerstva, stejné šetření proběhlo i ze strany orgánů činných v trestním řízení, přičemž nebylo shledáno žádné pochybení na straně státu. Navíc byla činnost ministerstva prověřena i Úřadem vlády, na který se pan Erbrt rovněž obrátil," uvedla ředitelka odboru komunikace ministerstva Ilona Chalupská.

Jenže Úřad vlády vycházel z podkladů ministerstva a to zase z údajů svých příslušných územních odborů. Nelze tedy příliš očekávat, že by odbory přiznaly své vlastní chyby. I kdyby ale ministerstvo v tomto případě nepochybilo, není uvedená kauza zdaleka v našem zemědělství jediná.

"Na Asociaci soukromého zemědělství (ASZ) máme zdokumentováno množství obdobných případů, stejnou zkušenost mám i já osobně," konstatuje tajemník ASZ Jaroslav Šebek, který se zabývá na Mělnicku pěstováním zeleniny. Tamní družstvo totiž hospodařilo deset let na jeho pozemcích, aniž by si z toho dělalo nějaké problémy.

Poté došla Šebkovým trpělivost a začali své vlastní pozemky obdělávat sami. "Je zajímavé, že okamžitě poté, co jsme se ujali svých vlastnických práv, jsme byli samosoudcem odsouzeni za to, že jsme družstvo poškodili. Když jsme pak následně podali žalobu na ně za neoprávněné užívání cizích pozemků, nestalo se dosud nic. A trvá to už skoro pět let," říká Šebek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy