ERÚ: Podpora fotovoltaiky a bioplynových stanic skončí

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
31. 5. 2013 16:38
Oba zdroje již předloni překročily limit stanovený Národním akčním plánem pro rok 2013
Foto: CZEHPO

Praha - Nové solární elektrárny a bioplynové stanice, které budou uvedeny do provozu po 1. lednu 2014, budou bez provozní podpory. Informoval o tom v pátek Energetický regulační úřad (ERÚ). Oba zdroje podle něj již předloni překročily limit výroby, stanovený Národním akčním plánem pro rok 2013.

„Bylo dosaženo zákonné podmínky, která úřadu stanovuje povinnost nevypsat podporu. Vnímáme to jako pozitivní zprávu pro spotřebitele a konečné zákazníky," říká k rozhodnutí úřadu Martin Laštůvka, místopředseda ERÚ pro oblast podporovaných zdrojů energie.

Podle údajů ERÚ vyprodukovaly v roce 2011 fotovoltaické elektrárny 2 182 GWh elektřiny, přičemž Národní akční plán pro rok 2013 stanovil limit 2 167 GWh. V případě bioplynových stanic byl limit překročen o 16 GWh na 933 GWh.

ERÚ se nehodlá spokojit s ukončením podpory pouze pro tyto zdroje. V rámci malé novely energetického zákona chce stopnout podporu pro veškeré obnovitelné zdroje. "Pokud nebude malá novela schválena, můžeme se dočkat stejného boomu jako u fotovoltaických elektráren také v případě biometanu," varuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Samotní solárníci vítají, že rozhodnutí ERÚ zbaví koncové odběratele elektřiny další finanční zátěže. Přesto se ale podpory nechtějí úplně vzdát. Po vzoru některých zahraničních zemí, jako je Itálie, Francie, Dánsko nebo některých států USA chtějí úřadu navrhnout nefinanční podporu fotovoltaických zdrojů prostřednictvím takzvaného net-metteringu.

„Jde o nefinanční podporu, která by majitelům fotovoltaických elektráren umožnila dodávat přebytečnou vyrobenou elektřinu do sítě. V případě nedostatku elektřiny, například v noci, by pak mohli odebrat potřebnou elektřinu ze sítě," říká k alternativnímu způsobu podpory Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Pro majitele střešních solárních instalací by to tak znamenalo speciální tarif, který by se vypočítal rozdílem odebrané elektřiny a dodané elektřiny do sítě. Stejně tak distribuční poplatek by byl nižší.

Podporu pro některé, zejména malé bioplynové stanice navrhuje aliance zachovat. "Podpora bioplynových stanice je významný impuls pro zemědělce. Kromě odpadů z živočišné a zemědělské produkce využívají i tříděnou biosložku komunálního odpadu. Ušetří se tak za skládkování a výstavbu spaloven," nabádá k ponechání podpory pro bioplynové stanice předseda Aliance pro energetickou soběstačnost Pavel Šich.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy