Ušetřete za energii. Úsporné spotřebiče vám pomohou

Andrea Berniová
16. 4. 2012 13:18
Vybírejte spotřebiče, které nejsou energeticky náročné. Pomůžete i životnímu prostředí
Nový energetický štítek pro pračku.
Nový energetický štítek pro pračku. | Foto: PRE

Úsporné elektrospotřebiče už dnes nejsou ničím neobvyklým a je o ně čím dál větší zájem. Výrobci se předhánějí v uvádění takových typů spotřebičů na trh. Čím úspornější, tím lepší. Mohou vyžadovat větší investici, ale následná úspora energie a tím i peněz cenový rozdíl určitě vyrovná. Navíc uděláte něco pro životní prostředí.

Dívejte se na energetické štítky

S úspornými spotřebiči se nemusíte vzdát funkcí, které mají ty klasické, a nemusíte se ani spokojit s nižším výkonem. Nakolik je spotřebič úsporný, to vám napoví energetický štítek. Získáte díky němu představu o provozní náročnosti a tím i nákladech na provoz spotřebiče.

Jak vybírat?

Při výběru spotřebiče se hodí mít už předem alespoň částečnou představu například o barvě, rozměrech či požadovaném výkonu. Pracovník v prodejně vám může poradit (a měl by), ale konečné rozhodnutí je na vás. Pokud máte dost času, projděte několik prodejen, porovnejte nabídku a cenu, uvažujte o tom, jak moc „úsporný" spotřebič si chcete pořídit. Rozhodně byste si měli všímat tzv. energetické třídy spotřebiče. Nejúspornější jsou ty označené třídou A ++. Energetické štítky na některých spotřebičích vám umožní rychle se orientovat a spolehlivě zjistit, jak moc je spotřebič úsporný. Ale nejen to. Například u pračky zjistíte i to, jak je hlučná, jakou má účinnost praní a odstřeďování nebo spotřebu vody.

I způsob používání je důležitý

Důležité ale také je, jak posléze výrobek používáte. Pokud necháváte třeba ledničku zbytečně dlouho otevřenou nebo do ní dáváte ještě teplá jídla, nemůžete očekávat závratnou úsporu energie. Určitě bude úspora větší než u spotřebiče nižší energetické třídy, ale záleží právě i na vašem přístupu k úspoře energie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy