Ušetřete za energii. Úsporné spotřebiče vám pomohou

Andrea Berniová
16. 4. 2012 13:18
Vybírejte spotřebiče, které nejsou energeticky náročné. Pomůžete i životnímu prostředí
Nový energetický štítek pro pračku.
Nový energetický štítek pro pračku. | Foto: PRE

Úsporné elektrospotřebiče už dnes nejsou ničím neobvyklým a je o ně čím dál větší zájem. Výrobci se předhánějí v uvádění takových typů spotřebičů na trh. Čím úspornější, tím lepší. Mohou vyžadovat větší investici, ale následná úspora energie a tím i peněz cenový rozdíl určitě vyrovná. Navíc uděláte něco pro životní prostředí.

Dívejte se na energetické štítky

S úspornými spotřebiči se nemusíte vzdát funkcí, které mají ty klasické, a nemusíte se ani spokojit s nižším výkonem. Nakolik je spotřebič úsporný, to vám napoví energetický štítek. Získáte díky němu představu o provozní náročnosti a tím i nákladech na provoz spotřebiče.

Jak vybírat?

Při výběru spotřebiče se hodí mít už předem alespoň částečnou představu například o barvě, rozměrech či požadovaném výkonu. Pracovník v prodejně vám může poradit (a měl by), ale konečné rozhodnutí je na vás. Pokud máte dost času, projděte několik prodejen, porovnejte nabídku a cenu, uvažujte o tom, jak moc „úsporný" spotřebič si chcete pořídit. Rozhodně byste si měli všímat tzv. energetické třídy spotřebiče. Nejúspornější jsou ty označené třídou A ++. Energetické štítky na některých spotřebičích vám umožní rychle se orientovat a spolehlivě zjistit, jak moc je spotřebič úsporný. Ale nejen to. Například u pračky zjistíte i to, jak je hlučná, jakou má účinnost praní a odstřeďování nebo spotřebu vody.

I způsob používání je důležitý

Důležité ale také je, jak posléze výrobek používáte. Pokud necháváte třeba ledničku zbytečně dlouho otevřenou nebo do ní dáváte ještě teplá jídla, nemůžete očekávat závratnou úsporu energie. Určitě bude úspora větší než u spotřebiče nižší energetické třídy, ale záleží právě i na vašem přístupu k úspoře energie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy