Senát změnil zákon o obnovitelných zdrojích energie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 1. 2012 18:20
Změny mají státu ušetřit do roku 2020 kolem 50 miliard korun
Foto: Reuters

Praha - Senát změnil zákon o podporovaných zdrojích energie, který má v jednom předpisu soustředit podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

Podporu výroby biometanu snížil ze 4000 na 1700 korun na megawatthodinu spalného tepla.

Odmítl naopak snahu sněmovny znovu zavést podporu výroby elektřiny v ostrovních systémech, tedy fotovoltaických elektráren, které nedodávají elektřinu do sítě.

Závislost na ČEZ

Změny, s kterými souhlasil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), teď bude muset znovu projednat sněmovna.

Úpravy mají podle místopředsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila státu ušetřit do roku 2020 kolem 50 miliard korun, bez kterých by musel na podpoře vyplatit až 95 miliard korun.

Největší chyby sněmovna podle šéfa podvýboru pro energetiku Jiřího Bise (ČSSD) spáchala při úpravě podpory výroby tepla z obnovitelných zdrojů. Senát se kvůli tomu rozhodl zabránit možnému pobírání dvojí podpory za výrobu tepla a elektřiny, řekl Bis.

Podpora bioplynu

Podporu ostrovních fotovoltaických systémů neúspěšně obhajoval senátor KDU-ČSL Jiří Čunek. "Je v bytostném zájmu České republiky, aby co nejméně občanů bylo závislých na ČEZu a podobných gigantech," uvedl. Na svou stranu získal ale jen dalších pět hlasů.

Senátoři se střetli kvůli podpoře výroby biometanu. Předseda hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) naléhal na podporu bioplynových stanic, jejichž produkce podle něj vyjde až šestkrát levněji než v případě solárních elektráren.

Kritici se ale obávají masivního boomu tak, jako tomu bylo u fotovoltaiky a odvolávají se na záporné stanovisko Energetického regulačního úřadu.

Rušení smluv

Podle senátora ČSSD Vladimíra Drymla by podpora vyšla stát ročně na sedm miliard korun při 1700 korun za megawathodinu, při 4000 korun dokonce na 20 miliard korun. Podle ministra Kuby jsou tyto částky limitní, výši podpory bude stanovovat ministerstvo v akčním plánu. Přijatá výše podpory je dohodnuta se sněmovnou, dodal Kuba.

Vystrčil uspěl s návrhem, aby byla zachována povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, který ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy.

Podle něj by to posílilo jistotu provozovatelů, že s nimi odběratel naváže nové smluvní vztahy. Kvůli rušení smluv požádala senátory o odmítnutí zákona Platforma pro obnovitelné zdroje energie.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy