Šok pro rodiče: Školka je i nadále připraví o příspěvek

Petr Kučera Petr Kučera
4. 1. 2012 5:00
Dosavadní omezení neskončí automaticky, změna je komplikovanější a ne vždy výhodná
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nepříjemné překvapení čeká dosavadní příjemce rodičovského příspěvku, kteří se těšili na konec limitů ohledně docházky dítěte do mateřské školy.

Oproti původním informacím z ministerstva práce a sociálních věcí totiž budou muset i stávající příjemci podat žádost na úřad práce, aby tuto novinku využili.

Nečekají je jen administrativní komplikace. Aby rodiče mohli využít nových pravidel, musí naplno a nezvratně přejít do nového systému rodičovského systému.

Vedle výhod jim to přitom může přinést i nevýhody, zejména výrazné snížení dosavadní tříleté varianty čerpání - rodiče mohou přijít až o téměř 16 tisíc korun.

Ještě před pár týdny přitom zástupci ministerstva tvrdili, že uvolnění pravidel ohledně školky se dotkne automaticky i stávajících příjemců, aniž by museli podávat žádost a přecházet do nového systému. 

Právě v automatické aplikaci na všechny příjemce - tedy i ty, kteří dávku začali čerpat před Novým rokem a nadále v tom pokračují - se toto zrušení limitů u školky mělo lišit od ostatních výhod, které letošní reforma rodičovského příspěvku přináší.

"Došlo ke zpřesnění výkladu zákona, za případné komplikace se omlouváme," říká mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Na speciálním webu, který úřad spustil v polovině listopadu, už jsou správné informace.

Kdo nezvolí nový, zůstane ve starém

Ani na začátku listopadu, dva měsíce před výraznou změnou pravidel, nedokázala řada úředníků lidem odpovědět. Právě na základě čtenářských ohlasů a nejasností proto tehdy deník Aktuálně.cz požádal ministerstvo o upřesnění.

"Návštěva jeslí, školky nebo obdobných zařízení se bude od 1. ledna 2012 sledovat pouze do dvou let věku dítěte, u dětí starších dvou let se přestává ze zákona sledovat. Tato změna se týká všech dětí," uvedlo tehdy ministerstvo na dotaz, zda se i tato změna dotkne jen těch, kteří o ni výslovně požádají a přejdou na nový systém.

Jak se ale ukázalo, nakonec ji mohou využít jen rodiče, kteří přestoupí na nový systém.

Podle dosavadního systému (ohledně zachování rodičovského příspěvku) platí, že dítě, které dovršilo tří let věku, lze dát do školky každý den, ale maximálně na čtyři hodiny denně, nebo na nejvýše pět dnů v kalendářním měsíci. Pokud rodič tento limit překročí, přijde o rodičovský příspěvek, tedy řádově o tisíce korun měsíčně.

Toto omezení mělo od roku 2012 zcela skončit, navíc hranice se sníží ze tří na dva roky dítěte. Rodičům dětí starších dvou let bude rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

U dětí mladších tří let dosud platilo, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do školky maximálně na pět dnů v kalendářním měsíci, přičemž za jeden den se počítá jakkoliv dlouhý pobyt, teoreticky i třeba jen hodinu.

Tento limit se rozšíří na 46 hodin měsíčně, skončí tedy dosavadní omezení co do počtu dnů. Věková hranice současně klesne ze tří na dva roky.

Další dvě změny k lepšímu

Nový systém rodičovského příspěvku, platný od ledna 2012, nabízí i dvě další výhody.

Zájemci si snadněji zvolí délku, a tedy i celkovou výši rodičovského příspěvku. Skončí dosavadní pravidlo, že jednou zvolenou variantu už nelze měnit.

K vyšší částce oproti dřívějšku se dostanou i nezaměstnané matky, pokud nemocenské pojištění platí alespoň otec dítěte. Podobné zlepšení čeká i studentky či některé podnikatelky.

Na druhou stranu se zavádí jednotný strop pro všechny varianty příspěvku - celkem lze na jedno dítě vyčerpat maximálně 220 tisíc korun, zatímco dosud šlo ve tříleté variantě čerpat až 235,6 tisíce korun.

Tyto změny budou automaticky platit pro nové příjemce, kteří začnou rodičovský příspěvek čerpat po 1. lednu 2012.

Stávající příjemci, kteří začali příspěvek čerpat dříve a pokračují i po Novém roce, si mohou vybrat:

Pokud o změnu nepožádají, zůstane pro ně automaticky platit dosavadní systém. Není potřeba cokoliv hlásit nebo vyplňovat nějaký formulář. Příspěvek se jim nijak nezkrátí, platí pro něj původní limity.

Naopak jestliže rodiče chtějí využít výhody nového systému, musí o přechod na něj po Novém roce výslovně požádat, a to písemně u "svého" úřadu, který jim rodičovský příspěvek vyplácí.

Komu se vyplatí přechod

Přechod na nový systém se vyplatí hlavně dvěma skupinám rodičů.

První jsou nezaměstnané matky a další, které si neplatily nemocenské pojištění, typicky studentky nebo některé podnikatelky.

Podle dosavadních pravidel si tyto matky nemohly zvolit délku rodičovského příspěvku a automaticky jim připadne nejméně výhodná čtyřletá varianta. Toto pravidlo šlo sice obejít, pokud otec dítěte pracuje, v praxi to byl však poměrně komplikovaný postup.

Nově má stačit, když pravidla pro vyšší a rychlejší rodičovskou - tedy účast na nemocenském pojištění - splňuje alespoň otec dítěte. Volba tak bude jednodušší než dosud.

Druhou skupinou jsou pak matky, které chtějí během kratší doby vyčerpat více peněz, než bylo možné dosud. Typicky takové, které plánují brzy porodit dalšího potomka, aniž by - tak jako dosud - přišly o zbytek příspěvku za předchozí dítě. Nebo matky s nižším příjmem, které sice plánují brzký návrat do práce, ale do té doby potřebují vyšší příspěvek.

Nový systém se naopak nevyplatí lidem, kteří by podle dosavadních pravidel čerpali už zmíněnou tříletou variantu příspěvku. Ta byla dosud nejvýhodnější a nejrozšířenější.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy